Bělehradský bezsemenný

NázevBělehradský bezsemenný
SynonymaBeogradska besemena, B 7, Belgradese Apirena, Belgradskii Bessemyannyi, Sans Pepins de Belgrade, Белградский бессемянный
BarvaBílé
PůvodBeogradska besemena je jugoslávská stolní bezsemenná odrůda. Autorem je Lazar Avramov, který opylil odrůdu Smederevka (syn. Galan) směsí pylu bezsemenných odrůd Sultanina, Sultana a Italia. Odrůda byla registrována v Jugoslávii v roce 1972.Odrůda Vitis vinifera. 
Charakteristika odrůdyListy: středně velké, pětilaločnaté se středně hlubokými zářezy, čepel je z obou stran hladká
Růst: střední až silný
Doba zrání: střední (druhá polovina září)
Hrozen a bobule: Hrozny jsou velké, jejich hmotnost je 450-700 g, středně husté, cylindrické. Bobule jsou oválné 18 x 25 mm, hmotnost 3,5-4,0 g, žlutozelené barvy s velmi příjemnou slabě muškátovou chutí , degustační hodnocení v roce 2005 v Novočerkassku bylo u této odrůdy vynikajících 8,6 bodu, což je jedno z nejlepších ohodnocení. Bobule jsou bezsemenné, vyskytují se v nich rudimenty, třída bezsemennosti III. Dužnina je pevná, masitá.
Obsah cukrů a kyselin: cukernatost 18-20 g/100 ml, obsah kyselin 6,5-7,0 g/l
Vyzrávání výhonů: uspokojivé (70%).
Plodnost dřeva: 55-60%
Počet hroznů na výhon: 1,3
Zatížení, řez: 40-50 oček na keř, řez tažňů na 8-10 oček
Odolnost k mrazu: nízká (–18 až –20°C)
Odolnost k chorobám: odrůda není odolná k houbovým chorobám, vyžaduje chemickou ochranu. Podle názoru ruské šlechtitelky S. I. Krasochiny patří dokonce k odrůdám velmi silně náchylným na houbová onemocnění.
Množení: Řízky zakořeňují snadno.
PoznámkyDoporučuje se do skleníků, folníků. Používá se v čerstvém stavu nebo na sušení. Velmi dobře snáší přepravu. V Rusku v Krasnodarské oblasti bylo v roce 2005 osázeno touto odrůdou 21 ha.
Vzhledem k velké citlivosti na houbové choroby a nízkou odolnost k mrazu byla tato odrůda z kolekce vyřazena.
ZdrojePopis odrůdy na stránce http://vine.com.ua
Bělěhradský
Bělěhradský