Elf

SynonymaI-15-3-1,13-3-6-2, Эльф, Rusbol ulučšennyj
BarvaBílá
PůvodElf byl vyšlechtěn v VNIIViV J. A. Potapenka v ruském Novočerkassku křížením křížence odrůd Seyve-Villard 12375 x Vostorg a bezsemenné odrůdy Rusbol. Interspecifická odrůda
Charakteristika odrůdyListy: středně velké, spodní strana jemně plstnatá.
Růst: větší než střední
Doba zrání: velmi raná, na Hané dozrává začátkem srpna
Květ: hermafroditní
Hrozen a bobule: Hrozny velké, 700-900 g, ale mohou dosáhnout až 1,5 kg, středně husté. Bobule malé až střední, hmotnost do 2 g, okrouhého až slabě oválného tvaru, zelenožluté, na slunci s jantarovým líčkem. Dužnina masitá, pevná, kategorie bezemennost III-IV, v bobulích se vyskytují rudimenty. Chuť je harmonická. Degustační hodnocení 7,9 bodu.
Obsah cukrů a kyselin:
Vyzrávání výhonů: dobré
Počet hroznů na výhon: 1,4-1,8
Zatížení, řez: 30-35 oček na keř, délka tažňů na 4-6 oček.
Odolnost k mrazu: vysoká, -25°C.
Odolnost k chorobám: zvýšená vysokou odolnost k plísni révové a ani k padlí není náchylná.
Množení: Řízky zakořeňují dobře
PoznámkyTato odrůda prozatím u mne nepotvrzuje svoje kvality, protože stále poměrně slabě roste. Pořídil jsem si ji ještě z jiného zdroje, ale výsledek je zatím stejný. Chuťově i raností je tato bezsemenná odrůda určitě zajímavá.
2018: řekl bych, že tato odrůda je rok od roku lepší. Sice by jí možná  svědčilo naroubovat na silnější podnož, ale letos už byla úrodnost dobrá. Bobule jsou sice menší, ale vzhledem k jiným bezsemenným odrůdám (Kišmiš 342) to zase není špatné. Chuťově je výborná, ale vzhledem k tenké slupce doporučuji chránit před vosami.
ZdrojePopis odrůdy na stránce vinograd.info
Diskuze o této odrůdě na stránce forum.vinograd.info