Galahad

SynonymaГалахад, IV-4-3-6 
BarvaBílá
PůvodGalahad byl vyšlechtěn v ruském VNIIViV J.I. Potapenka v Novočerkassku z křížení (Talisman x Vostorg) x Vostorg muskatnyj. Jméno dostal po rytíři krále Artuše Galahadovi, proto jsem si dovolil ruské Galachad přepsat na Galahad. Interspecifická odrůda v jejíž předcích se hned třikrát vyskytuje odrůda Vostorg, dvakrát jako prarodič a jednou jako praprarodič (Talisman i Vostorg muskatnyj pocházejí z křížení  Frumoase albe x Vostorg).
Charakteristika odrůdyListy: tmavě zelené, větší, středně vykrajované.
Růst: silný
Doba zrání: velmi raná, dozrává na Hané do poloviny srpna
Květ: hermafroditní (oboupohlavní)
Hrozen a bobule: Hrozny  600-1000 g, středně husté,  bobule velmi velké, oválné až vejčité o rozměrech 27,5 x 21,5 mm, jantarově žluté, hmotnost bobulí je okolo 10 g. Dužnina masitá, slupka středně pevná. Chuť je harmonická. Degustační ocenění Galahadu je 8,9 bodu, což jej zařazuje na špičku degustačního hodnocení odrůd (kde se nehodnotí  pouze chuť, ale i vzhled atp.)  
Obsah cukrů a kyselin:
cukernatost 18-21 g/100 ml, obsah kyselin 5-6 g/l
Vyzrávání výhonů: velmi dobré
Počet hroznů na výhon: 1,3-1,5
Zatížení, řez: 30-35 oček na keř, délka tažňů na 4-5 oček.
Odolnost k mrazu: zkouší se, předpokladá se, že -25°C by měla vydržet.
Odolnost k chorobám: vysoká odolnost k plísni révové (geny Rpv12 a Rpv3), k padlí zvýšená (gen Ren3).
Množení: Řízky zakořeňují dobře.
PoznámkyPodle nejen mého názoru perspektivní velmi raná stolní odrůda s atraktivním tvarem a velikostí bobulí. Ve druhém roce po výsadbě naprosto splnil předpoklady a přinesl úrodu velmi chutných a velkých bobulí v polovině srpna. V „plísňovém“ roce 2010 jsem na něm nezaznamenal napadení plísní révovou, v roce 2011 s velkým tlakem padlí se na bobulích vyskytlo velmi slabé napadení touto chorobou. Vosy tuto odrůdu nijak nevyhledávály.
Podle dosavadních zkušeností jedna z nejlepších stolních odrůd v sortimentu.
V některý teplých letech a při velkém zatížení dochází u této odrůdy k zavadání bobulí, proto doporučuji redukci na maximálně jeden hrozen na letorost.
ZdrojePopis odrůdy na stránce vinograd.info
Forum k této odrůdě
Popis odrůdy na stránce vinograd7.ru
S.I. Krasochina, A.F. Chisamutdinov „Stolní odrůdy révy – informativní příručka“ vydavatelství Everest, Rostov na Donu, 2008.

Poslední aktualizace červen 2016
Za analýzu DNA patří velké poděkování Jánu Matiašovicovi.

Galahad
Galahad 2.JPG