Glenora

SynonymaNY 35814
BarvaModrá
PůvodGlenora byla vybrána v roce 1977 na americké Cornell University’s Geneva, New York Experiment Station. Při křížení v roce 1952 byly použity odrůdy Ontario a Russian seedless (syn. Black monukka, Kišmiš černý).
Charakteristika odrůdyListy: velmi velké, trojlaločnaté, středně hluboko vykrajované, sytě zelené. Stopka je zelená, dlouhá.
Růst: bujný
Doba zrání: raná odrůda, začátek září.
Hrozen a bobule: Hrozny jsou dlouhé, řídké, válcovité. Průměrná hmotnost hroznů je 200 g. středně velké až velké, středně husté, 300 – 500 g. Bobule jsou malé, kulaté, o průměru 12-18 mm, jejich průměrná hmotnost je 2 g. Barva bobulí je černo modrá. Slupka je pevná, dužina rozplývavá. Semena jsou rudimentární, odrůda je bezsemenná stenospermokarpická. Chuť je příjemná, velmi slabá labruscová příchuť jí dodává ovocný charakter, někomu může připomínat černý rybíz nebo borůvky. V Rusku při degustacích byla ohodnocena 7,5 bodů.
Obsah cukrů a kyselin: 17-20 g/100 cm3, kyselost 6-7 g/l
Vyzrávání výhonů: dobré
Plodnost dřeva: 75-90%
Počet hroznů na výhon: 1,6-1,9
Zatížení, řez: 10 -12 oček/m2, 40-50 oček na keř při délce řezu plodného dřeva na 8-12 oček, ale může se řezat i na 3-4 očka.
Odolnost k mrazu: vysoká (do –26°C), nebývá poškozována jarními mrazíky.
Odolnost k chorobám: odolná houbovým chorobám kromě červené spály. Lze ji pěstovat bez chemického ošetření. Je u ní udávána odolnost k révokazu (fyloxera).
PoznámkyGlenora je díky atraktivní modré barvě a bezsemennosti velmi perspektivní odrůdou révy zejména pro zahrádkáře. Navíc má velkou výhodu ve vysoké odolnosti vůči houbovým chorobám, mrazu i nejvážnějšímu škůdci révy, fyloxeře. Nevýhodami jsou poměrně malé bobule,  velmi bujný růst a relativně nízká úrodnost.
2018: letos byla s Glenorou spokojenost. hrozny jsou sice menší, ale bylo jich hodně a dozrávaly koncem srpna. Její „borůvkovou chuť jsem u jiné odrůdy nezaznamenal.
ZdrojePopis odrůdy na stránce http://vine.com.ua
Popis odrůdy na stránce http://www.chuguev.ru
Popis odrůdy na stránce Wirtualna Winnica
Popis odrůdy na stránce Cornell University College of Agriculture and Life Sciences New York State
S.I. Krasochina, A.F. Chisamutdinov „Stolní odrůdy révy – informativní příručka“ vydavatelství Everest, Rostov na Donu, 2008.
Ing. Michal Rigan : Fenologické popisy vybraných bezsemenných odrůd révy vinné
Glenora

Glenora