Rinot

Synonyma: BV 67-6-6
Barva: bílá
Původ: Moštová odrůda Rinot byla vyšlechtěna kolektivem šlechtitelů Vědeckovýrobního sdružení Resistant Velké Bílovice (později Vinselekt Perná)z křížení Merzling x (Villard blanc x Rulandské šedé). Jejími šlechtiteli byli Doc. Ing. Miloš Michlovský, CSc., Ing. František Mádl, Profesor Ing. Vilém Kraus, CSc., Lubomír Glos a Vlastimil Peřina. Vlastní křížení a selekce proběhly v Lednici na Moravě, v Břeclavi a v Perné. Odrůda byla zapsána do Státní odrůdové knihy České republiky v roce 2008. Udržovatelem a držitelem šlechtitelských práv je Doc. Ing. Miloš Michlovský. Rinot je odrůda, která byla v České republice pěstována v roce 2019 na ploše 9,26 ha (v roce 2015 to bylo 5,01 ha), což činilo 0,05 % veškeré plochy vinohradů ČR. Odrůda je v ČR právně chráněna od 27.11.2008 do 31.12.2038.
Charakteristika odrůdy Listy: středně velký, nejčastěji pětilaločnatý, tmavě zelené barvy, lesklý. profil čepele rovný
Růst: slabý až střední
Doba zrání: středně raná, zaměkání probíhá začátkem srpna, dozrává v druhé dekádě až koncem září.
Typ květu: oboupohlavní
Hrozen a bobule: Hrozen středně velký až velký, dlouhý, středně hustý. Tvar hroznu je válcovitý s křidélky u základu třapiny. Bobule jsou malé, kruhovitého tvaru. Slupka je silná, její barva je žlutozelená v plné zralosti se zlatavým odstínem. Výnos hroznů je nízký.
Víno: Víno výborné kvality, žlutozelené barvy, ovocné a bylinné chuti i vůně, jemně aromatického typu. První vína, která byla vyrobena ve vinařství Michlovský leží aromaticky mezi Ryzlinkem rýnským a Sylvánským zeleným. Ve vůně se dají nalézt citrusy a zralé plody. Vína mají živé kyselinky, které slibují dobrý potenciál pro archivaci. Na slepé degustaci PIWI a klasických odrůd dosáhla vína této odrůdy z vinařství Michlovský výborných výsledků.
Cukernatost: vysoká až velmi vysoká
Doporučené zatížení: 4-6 očet na m2.
Počet hroznů na letorost: vysoký, tvoří až tři hrozny na letorost
Vyzrávání réví: dobré
Odolnost k chorobám: Odrůda Rinot je podle popisů odolná proti padlí, středně odolná proti plísni révové a plísni šedé. Podle zkušeností Freytag Rebschule v Německu byla tato odrůda v roce 2016 přes vysoký tlak houbových chorob odolná proti plísni révové a plísni šedé, což je velmi užitečné pro dlouhodobé zrání na keřích. Odrůda je středně odolná až odolná vůči sprchávání.
Odolnost k mrazu:
Zakořeňování řízků: dobré
Odkazy: Popis odrůdy na stránce
Poznámky: