Skazka

Synonyma кишмиш Сказка
Barvačerná
PůvodOdrůda byla vyšlechtěna V. M. Kaluginem křížením odrůd Talisman a bezsemennou americkou odrůdou Autumn Royal.
Charakteristika odrůdyRůst: silný, v druhém roce po výsadbě v suchých podmínkách roku 2018 narostly letorosty do délky nejméně 3 m a přinesla i první hrozny. Jiné odrůdy ve stejných podmínkách na tom byly hůře.
Doba dozrávání: je popisována jako raná odrůda s délkou dozrávání od vyrašení pupenů 125-130 dnů, což spíše odpovídá charakteristice pro odrudy středně rané
Bobule a hrozen: Hrozny velké, konické nebo cylidricko konické, hmotnost hroznů 500 g. Bobule velké, 6-10 g, vejčitého tvaru, černé barvy. Odrůda je bezsemenná s vysokým stupněm bezsemennosti I až II.
Odolnost k mrazu: měla by vydržet do -25°C
Odolnost k chorobám: autor udává vyskou odolnost k houbovým chorobám, podle prvních sledování nebude Skazka příliš náchylná na plíseň révovou, což by bylo slibné. Další je třeba upřesnit v příštích letech.
Poznámky2018: Tato nová bezsemenná odrůda mě překvapila vysokým stupněm bezsemennosti, rudimenty v jejích bobulích prakticky nešly najít. Na začátku září již byla zralá, což by mohlo naznačovat, ža by mohla dozrát i v méně příznivých letech v okrajových oblastech pěstování révy. Chuť byla harmonická.
Bobule této odrůdy dosahují hmotnosti nad 6 g jsou zcela bez semen i bez rudimentů.
OdkazyPopis odrůdy na stránce ledi-flora.com.ua