Solaris

SynonymaFR 240-75
Barvabílá
Rozšíření ve vinohradnických oblastechPro svou ranost je velmi oblíben v Pobaltí, začíná se rozšiřovat v Německu (119 ha v roce 2014), ve Švýcarsku (18 ha v roce 2014) a 33,1 ha je vysazeno v České republice (2014).
PůvodSolaris je německá moštová odrůda, kterou vyšlechtil ve Freiburgu Norbert Becker křížením odrůd Merzling x Gm 6493 v roce 1975.
(Merzling = Seyve-Villard 5-276 x (Riesling x Rulandské)
Gm 6493 = Severnyj x Muscat Ottonel)
Gm 6493 pochází podobně jako Rondo od profesora Viléma Krause.
V Německu právně  chráněn od roku 2001 a registrován v roce 2004.
Charakteristika odrůdyListy: velké, třílaločnaté, slabě vykrajované, tmavě zelené, mírně vrásčitý, kožovitý. Spodní strana listu je jemně plstnatá.
Růst: silný
Rašení: bývá udáváno několik dnů před standardními odrůdami, ale podle dosavadních zjištění rašení stejně jako odrůdy V. vinifera
Doba květu: týden před standardními odrůdami
Doba zrání: raná, konec srpna až začátek září
Hrozen a bobule: Hrozny střední velikosti, hmotnost 200 g, bobule malé až střední o průměru 16 mm.
Obsah cukrů a kyselin: cukernatost 275 g/l , kyselost 7,3 g/l (průměr ze 33 sklizní v Německu při výnosu 135 kg/a). V roce 2008 dosáhla 6. října odrůda Solaris na stanovišti Balschental cukernatosti 158°Oechsle, což odpovídá 430 g/l.
Vyzrávání výhonů: vyhovující
Odolnost k mrazu: vysoká (-25°C)
Odolnost k chorobám: Solaris má velmi vysokou odolnost proti plísni révové (geny Rpv10 a Rpv3) i dobrou k padlí révovému (gen Ren3), při pozdní sklizni může být napadán plísni šedou, proto se doporučuje odstranění listů ze zóny hroznu v obě zrání. Může být pěstován zcela bez chemické ochrany.
Charakteristika vínaSolaris dává vína plná, vysoké kvality, často se zbytkovým cukrem. P. Pavloušek uvádí:
„V kabinetní kvalitě nebo při výrobě burčáku má Solaris muškátovo-ovocné aroma, řekl bych že je to dobrá kombinace aroma Merzlingu a Muškátu Ottonel, hodně záleží i na lokalitě jak se muškát projeví. Ve vyšších kvalitách je potom více ovocnější a květinový s velmi jemným muškátem.“
Jiné prameny uvádí, že v chuti bývají tóny připomínajícími ananas a lískový oříšek. Je vhodný do směsí s méně cukernatými mošty (Ryzlink rýnský)
ZvláštnostiLetorosty nerostou zcela vzpřímeně, velké listy vytváří souvislou stěnu a proto se nedoporučují zahuštěné výsadby a doporučuje se odstranění listů zakrývajících hrozny. Solaris je citlivý na nedostatek hořčíku, proto se doporučuje hnojení hořkou solí před výsadbou i v průběhu pěstování.
Může být použit, jako velmi raný a sladký stolní hrozen, ale bobule jsou drobné. Je to jedna z odrůd, které jsou doporučovány pro pěstování ve velmi chladných oblastech, kde se jiným odrůdám nedaří.
2020: V tomto roce byl tlak plísně révové natolik silný, že napadený byl i Solaris. Plíseň ale napdla hlavně listy, nedokázala sporulovat, ale tvořila nekrózy.
ZdrojePopis odrůdy na německé Wikipedii
Popis odrůdy na ovine.cz

Aktualizace listopad 2014

Solaris

Solaris