Souvignier Gris

SynonymaFREIBURG 392-83
BarvaRůžová
PůvodOdrůdu Souvignier Gris (výslovnost: Suvinje grie) vyšlechtili na Staatliches Weinbauinstitut Freiburg v Německu křížením odrůd Seyval Blanc a Zaehringer. Původně byl udáván původ Cabernet Sauvignon x Bronner, teprve analýzou DNA se zjistil skutečný původ. Odrůda Zaehringer je kříženec odrůd Tramín červený a Ryzlink rýnský.
Charakteristika odrůdyListy: středně velké, trojlaločnaté, méně vykrajované, spodní strana listu je hladká. List je tmavě zelený.
Růst: střední až silný
Doba zrání: střední , vegetační období od rašení oček do plné zralosti je 130 – 135 dnů.
Květ: oboupohlavní (hermafroditní)
Hrozen a bobule: Hrozny odrůdy Souvignier Gris jsou střední, konického až cylindrickokonického tvaru, někdy jsou s křídlem. Hrozny jsou středně husté až husté. Bobule mají okrouhlý až slabě oválný tvar a malou velikost. Hmotnost bobulí je 1-1,5 g; barva bobulí je růžová, na povrchu bobulí je voskový povlak. Chuť je harmonická.
Obsah cukrů a kyselin: cukernatost 19-23 %, kyselost 8-10 g/l
Vyzrávání výhonů: velmi dobré
Zatížení, řez:
Odolnost k mrazu: vysoká (–25°C)
Odolnost k chorobám: Souvignier Gris má vyskou odolnost k plísní révové i plísní šedé. K padlí révovému zvýšenou.
Charakteristika vína
PoznámkyV posledních letech patří mezi nejvíce vysazované PIWI odrůdy u nás, do konce roku 2018 byl pěstován na 21,52 ha.
V roce 2022 byla plocha této odrůdy v Rakousku 66 ha, ve Švýcarsku 34,56 ha , v Německu 301 ha (3. největší plocha mezi bílými PIWI).
Odrůda svým zbarvením připomíná Pinot Gris, této odrůdě jsou i podobná vína ze Souvignieru Gris. Výhodou je vzpřímený růst a řídké olistění, proto je méně náročná na zelené práce.
Podle dosavadních zkušeností je to bezproblémová odrůda, nevýhodou je menší výlisnost, podobně jako Solaris.
2020: Podle letošních zkušeností Souvignier Gris potvrdil svoje vlastnosti. Odolnost k plísni révové je vysoká, na listech se objevilo jen několik nekróz, odolnost k plísni je výrazně vyšší než u Solarisu. Odolnost k padlí nedokážu po roce posoudit, ale problémy s ní nebyly.
K 20.9. byla naměřena cukernatost 20-21°Brix. Keř je mladý, je to první úroda této odrůdy u mne a myslím si, že ne poslední. Zatížení keře je malé, ale i tak mě cukernatost příjemně překvapila.
V dalších letech bezproblémová odrůda, minimálně trpí šedou plísní, obyčejně stačí jedno ošetření proti padlí révovému. Sklizeň obyčejně koncem září, cukernatost dosahuje 22-23°Brix.
ZdrojeOdkazy: Záznam v databázi odrůd VIVC