Vostorg

NázevVostorg
SynonymaВосторг, 216-29-7-1
BarvaBílá
PůvodVostorg – stolní interspecifická odrůda vyšlechtěná v VNIIViV J.I. Potapenka,  Novočerkassk, Rusko,  křížením odrůd (Zarja Severa  x Dolores) x Ruskij Rannij. V  Ruské federaci byla registrována  v roce 1992.
Charakteristika odrůdyListy: velké až velmi velké , pětilaločnaté,  hluboce vykrajované. Barva listové čepele je tmavozelená, spodní strana je plstnatá.
Růst:  silný
Doba zrání:   velmi raná odrůda (110-120 dnů, 3-5 dnů po odrůdě Čabaňská Perla).
Hrozen a bobule: Hrozny velké, u základu třapiny bohatě rozvětvené, 500 – 700 g, konické, jindy bez tvaru, střední hustoty až řídké. Velmi velké hrozny (1,5 – 2 kg) se získávají při přiměřeném řezu keřů ( 20 – 30 oček na vzrostlý keř) a dobré zásobě mnohaletého dřeva.  Bobule velké až velmi velké, 27х24 mm, 5-7 g, kulaté až slabě oválné. Dužina masitá, chrupavá, slupka středně pevná, chuť harmonická, příjemná, na úrovni nejlepších evropských odrůd. P. Pavloušek tuto odrůdu hodnotí ve své Encyklopedii odrůd jako nejchutnější stolní interspecifickou odrůdu, v Rusku při degustacích 2005-2007 je hodnocena 8,0 body.   Charakteristickou vlastností této odrůdy je schopnost udržet hrozny na keřích v průběhu 1-1,5 měsíce bez ztráty tržních a chuťových kvalit.
Obsah cukrů a kyselin:   cukernatost 19-26%, kyselost 5-9 g/l , pokud hrozny zůstanou keřích  zvyšuje se obsah cukru do 26% a kyselost se snižuje na 4,5  g/l.
Vyzrávání výhonů:    dobré (80%)
Plodnost dřeva:  65-85%

Počet hroznů na výhon:  1,3-1,6
Zatížení, řez:  4 – 6 oček/m2,  35-45 oček na keř při délce řezu plodného dřeva  na 6-10 oček. Plodnost oček u základu vysoká, proto je možné řezat i nakrátko, na 2-4 očka.
Odolnost k mrazu:  vysoká (do –25°C), ale díky ranému rašení může být poškozován jarními mrazy.
Odolnost k chorobám:  odolný plísni révové (gen Rpv12), šedé plísni , středně k padlí révovému, nehnije, lze pěstovat bez chemického ošetření nebo pouze s fungicidním ošetřením v případě velmi silného infekčního tlaku padlí révového. Odolný k suchu. Většinou nenapadán vosami.  
Množení: Řízky zakořeňují špatně, doporučuje se použít stimulátor.
ZvláštnostiUnikátní odrůda, pro svoje vlastnosti je v Rusku a na Ukrajině hojně používána do křížení, v současnosti ji můžeme najít v rodokmenu mnoha odrůd !  V Rusku byl v roce 2003 pěstován na cca 80 ha.
Vyniká výdrží na keři a výbornou harmonickou chutí. Jedna z top odrůd mého sortimentu.
ZdrojePopis odrůdy na stránce http://vine.com.ua
Popis odrůdy na stránce http://vinograd7.ru
Popis odrůdy na stránce http://www.chuguev.ru
Popis odrůdy na stránce http://vpvine.narod.ru
Popis odrůdy na stránce Wirtualna Winnica
Popis odrůdy na stránce http://www.winogrona.org
Popis odrůdy v Multimediálním atlasu odrůd révy, R. Sotolář 2006
Záznam v Vitis International Variety Catalogue
S.I. Krasochina, A.F. Chisamutdinov „Stolní odrůdy révy – informativní příručka“ vydavatelství Everest, Rostov na Donu, 2008.
Vostorg

Vostorg