Poznatky z roku 2010

Rok 2010 nebyl pro pěstování révy na Hané (a asi nejen zde) ideální. Vše začalo už v lednu, kdy mrazy pod -24°C poškodily citlivější zejména stolní odrůdy. Jaro následně začalo velmi pozvolna. Na teplotně průměrný duben navázal chladný květen, oba měsíce patřily z hlediska SAT k nejchladnějším od roku 2000. Navíc v květnu bylo jen 5 dnů, kdy nepršelo. Červen a červenec byly teplotně nadprůměrné, ale červencová horka vystřídaly přívalové srážky, takže v tomto měsíci napršelo téměř dvojnásobné množství srážek oproti dlouhodobému průměru. I další dva měsíce byly srážkově nadprůměrné, v září napršelo dokonce 207% dlouhodobého průměru. Září i říjen byly navíc chladné, takže suma aktivních teplot nad 10°C (SAT) byla letos nejnižší od roku 2010.
Deštivé letní počasí bylo ideální pro šíření plísně révové, která letos na vinohradech napáchala značné škody. Na druhou stranu to byl ideální rok pro otestování odolnosti odrůd révy proti této houbové chorobě. Proto jsem v letošním roce proti plísni neošetřoval, jediné ošetření jsem provedl proti padlí révovému přípravkem FALCON 460 EC začátkem zaměkání bobulí.
Padlí révové se jako tradičně objevilo až koncem vegetace, ale velké škody nenapáchalo. Plíseň šedá díky velmi deštivému počasí v září napadla bobule některých odrůd.
Nezklamaly odrůdy Beloje čudo, Belyj KoKl, Cabernet Cortis, Garold, Glenora, Irinka, Kišmiš záporožskij, Liepajas Dzintars, Rondo, Rusbol muskatnyj, Rusven, Somerset Seedless, Solaris, SuperExtra, Vostorg muskatnyj, Viktoria.

Aladdin

 

Nová nadějná velmi raná ruská stolní odrůda prokázala dobrou odolnost k zimním mrazům, ale narašené pupeny spálil dubnový přímrazek, takže na odspodu vyrašených letorostech nekvetla.  Prokázala výbornou odolnost k plísni révové a dobrou k padlí révovému. Réví vyzrálo výborně
Anastasia

 

Anastasia bez problémů překonala zimní i jarní mrazy, násadu hroznů měla stejně bohatou jako v minulém roce. Odolnost proti plísni révové byla velmi dobrá, podobně i proti plísni šedé a padlí. Nevýhodou této bezsemenné odrůdy je dozrávání až po půlce září, kdy prakticky celou úrodu letos sklidili špačci.
Arkadia

 

Zimní mrazy poškodily pupeny natolik, že Arkadia vůbec nekvetla. V průběhu léta silně napadena plísni révovou.
Aročnyj

 

Kmínky díky mohutnému růstu a špatnému vyzrání réví v loňském roce nepřežil zimní mrazy, letorosty rašily odspodu. I přesto měly slušnou násadu hroznů, což naznačuje plodnost spodních očak a tím i možnost krátkého řezu u této odrůdy. Velmi silný růst, ale vyzrávání réví nebylo opět ideální. Oproti minulým dvou letům, byly letos listy této odrůdy středně napadeny plísní révovou, u bobulí se napadení neprojevilo. Dozrál v polovině září. Bobule měly atraktivní červenou barvu, chuť byla průměrná. Napadení vosami bylo letos střední, ptáky nelákal.
Bělehradský bezsemenný

 

Bělehradský bezsemenný jako klasická Vitis vinifera v roce 2010 velmi trpěl zimními mrazy i silným napadením houbovými chorobami. Na keři zůstal jediný malý hrozen, ale bobule vlivem napadení plísní a padlím nedozrály. I když se jedná o velmi kvalitní odrůdu, a je navíc částečně chráněná převisem střechy, do podmínek Hané se příliš nehodí, plánuji ji přeroubovat.
Beloje čudo

 

Beloje čudo přežilo zimu velmi dobře, ale na jaře některé pupeny spálil dubnový přímrazek. Silný růst. Hrozny byly letos řidší, velké bobule méně vyrovnané ve velikosti, dozrály na konci srpna. Chuť výborná, malé napadení vosami. Velmi slabé napadení plísní révovou. Nedostatek hořčíku se po loňském přihnojení hořkou solí prakticky neprojevil.
Belyj KoKl

 

Zimní mrazy přežily pupeny bez problémů, některé namrzly při dubnových přímrazcích, na zbývajících zůstalo pět hroznů. Hrozny střední velikosti, bobule oválné, velmi velké o hmotnosti kolem 10 g. V době kvetení docházelo k opadu květů, proto byly hrozny řídké. Růst střední. Bobule velmi velké (8-12 g), protáhlého tvaru, výborné harmonické chuti. Tato odrůda patří k odrůdám, které byly  nejvíce odolné houbovým chorobám. Nenapadán vosami, bobule dlouho visely na keřích bez poškození. Vyzrávání réví velmi dobré.
BV-12-9-7 Zimní mrazy přežil jednoletý keř tohoto bezsemenného křížence dobře, ale v pupenech nebyla založena květenství, takže neplodil. Střední růst. Odolnost proti houbovým chorobám střední. Vyzrávání réví dobré.
BV-16-16-3

 

Loni, v  prvním roce pěstovaní, rostl mou chybou při sázení slabě, takže mě příjemně překvapilo, že zimní mrazy přežil  dobře, ale v pupenech nebyla založena květenství,  takže neplodil s výjimkou malého hroznu se dvěma modrými bezsemennými bobulemi. Silný růst. Odolnost proti houbovým chorobám střední. Vyzrávání réví dobré.
BV-16-19-10

 

Z nových bezsemenných odrůd měl tento kříženec největší úrodu. Jednoletý kmínek mrazy snesl bez problémů. Bobule byly kuleté, se skořicově zbarveným líčkem, bezsemenné, zrály v druhé polovině září. Chuť byla zvláštní, s kyselinkou, ale dobrá. Bujný růst, odolnost k chorobám střední. Vyzrávání réví vyhovující.
BV-16-20-2 I tento bezsemenný kříženec snesl zimní mrazy a objevilo se na něm několik prvních drobných hroznů. Bobule menší, elipsovitého tvaru, chuť harmonická. Odolnost k plísni révové střední. Bujný růst. Vyzrávání réví dobré.
BV-31-5-7

 

Tento bezsemenný kříženec byl nejranější, dozrál v druhé dekádě srpna. Bobule byla kulaté, bezsemenné, harmonické chuti. Růst a odolnost k houbovým chorobám střední.Vyzrávání réví velmi dobré.
Cabernet cortis

 

Letos pěkná úroda, ale částečně znehodnocená vadnutím třapiny na pravokořenném tříletém keři i na roubovaných dvouletých keřích, ale na jiných lokalitách k tomuto jevu u této odrůdy nedocházelo. Pravděpodobně je způsobeno nevyrovnaností poměru živin na mém pozemku. Odolnost proti plísni révové byla zcela dostatečná, padlí se neobjevilo. Cukernatost byla i přes chladný rok velmi vysoká, kolem 24% na konci září. Vyzrávání réví velmi dobré. Nenapadán vosami ani ptáky.
Čarli

 

V loňském roce výsadby rostl slabě, ale i přesto réví dobře přezimovalo a byly na něm i první malé signální hrozny. Doba zrání nebyla velmi raná, jak bylo v popisu, ale spíš raná, zrál v průběhu září. Bobule byly menší, ale keř byl slabý. Napadení plísní révovou střední. Nenapadán vosami ani ptáky.
Elegant sverchrannij

 

Velmi dobře přežil zimní mrazy a ani dubnový přímrazek ho prakticky nepoškodil. Proto i úroda byla pěkná i přes nižší plodnost letorostů oproti jiným odrůdám. Opylení bylo i letos výborné, hrozny byly střední velikosti a měly optimální hustotu. Potvrdil svou ranost, dozrál jako jeden z prvních. Bobule měly hmotnost kolem 4 g. Chuť harmonická, po přezrání sladká. Slabé napadení houbovými chorobami, i když na jiných lokalitách prý napaden plísní révovou byl. Vosami napadán jen málo. Vyzrávání réví velmi dobré.

Galbena nou
Nepotvrdila udávanou odolnost k mrazu, všechna očka na tažních vymrzla, poškozeny byly i dvouleté kmínky, ale vyrašila odspodu. Na těchto letorostech byl jen jeden malý hrozen, pravděpodobně nízká plodnost náhradních oček. Velmi silný růst, ale napadení padlím na listech i na bobulích.
Garold

 

Mladý jednoletý kmínek vydržel zimní mrazy, ale pupeny omrzly při dubnovém přímrazku. Letorosty rašily odspodu, ale na každém byly nasazeny dva hrozny, podobně plodná byla i očka na řízcích, což jen potvrzuje údaje z ukrajinského popisu. Možný je i krátký řez. Jedna z nejranějších odrůd, dozrála v druhé dekádě srpna, bobule měly hmotnost do 5 g. Vynikající jemně muškátová chuť bobulí. Výborná odolnost k plísni révové, padlí se objevilo v malé míře na listech až v závěru vegetace.
Glaša

 

Nepotvrdila udávanou odolnost k mrazu, všechna očka na tažních vymrzla, poškozen byl i mladý kmínek, ale vyrašila odspodu. Na těchto letorostech nasazeno několik hroznů střední velikosti. Zrála v průběhu září. Silné napadení listů padlím, ale hrozny napadeny nebyly, podobně jako loni.
Glenora

 

Glenora prokázala výbornou odolnost k zimním i jarním mrazům, všechny pupeny na tažních přežily bez úhony zimní i jarní mrazy, násada hroznů byla vyšší než v loňském roce. Růst velmi silný. Na listech se objevilo v druhé polovině vegetace silné napadení červenou spálou. Hrozny malé, bobule kulaté bezsemenné s vynikající „borůvkovou“ příchutí. Vyzrávání réví bylo v letošní roce špatné, některé letorosty zůstaly až do mrazů zelené i ve spodní části.
Golubok Silný růst a velmi silná tvorba zálistků. Bobule malé, 1,6 g. Napadení houbovými chorobami slabé. Napadán vosami a ptáky, asi pro svou atraktivní barvu a velmi rané zaměkání. Hodí se do lepších podmínek, v letošním chladném roce měl nízkou cukernatost.
Irinka (Vostorg?) Nedoceněná odrůda. Zimní mrazy přežily pupeny bez problémů, některé namrzly při dubnových přímrazcích, ale i tak byla úrodnost vysoká. Dozrála asi pět dnů po Garoldu a Liepajas Dzintars v druhé dekádě srpna.Velmi raná odrůda s velkými  bobulemi (4-6 g). Hrozny mohou i dva měsíce po dosažení zralosti viset na keři bez napadení vosami nebo ptactvem. Chuť harmonická, velmi příjemná. Napadení houbovými chorobami slabé.  Vyzrávání réví velmi dobré, ale řízky zakořeňují špatně.
Jubilej chersonskogo Dačnika V roce 2010 nepotvrdila tato odrůda svoje kvality. Primární očka vymrzla, takže na keři byly jen dva menší hrozny. Velmi brzy se na listech projevilo napadení padlím révovým. K plísni révové byla odolnost vysoká.
Jupiter Asi největší zklamání. Jupiter výborně přežil zimu, ale to bylo poslední, za co ho šlo pochválit. Hrozny menší velikosti, silně hráškovatěly, bobule byly různé velikosti a nevyrovnaně a pozdě (koncem září) dozrávaly. V chuti bezsemenných bobulí byla cítit „labrusková“ příchuť, což je v rozporu s údaji z Ukrajiny, kde se mu v letním teplém počasí dařilo podstatně lépe. Silné napadení plísní révovou. Révíí vyzrávalo průměrně.
KarMaKod Zimu přežil KarMaKod z modrých stolnách odrůd nejlépe, ale stjně jako loni se na listech se projevilo napadení plísní révovou. Navíc vlivem silných dešťů došlo i letos k silnému praskání bobulí na venku rostoucím keři a následně k napadení vosami. Keř ve skleníku praskáním bobulí netrpěl. Bobule protáhlé, velmi atraktivního tvaru a barvy, o hmotnosti 5-7 g. Chuť harmonická, dužnina chrupavá. Vyzrávání réví velmi dobré.
Kišmiš 342 Zimu přežil jednoletý keř bez většího poškození, dokonce se na tažních objevila dvě květenství (většinou tato odrůda začíná plodit až ve třetím roce po zasazení). Napadení plísní révovou byl nízké. Růst střední až bujný. Bobule malé, kulaté, bezsemenné, podobně jako v prvním roce plodnosti u otce této odrůdy, Perlety.
Kišmiš lučistyj Kišmiš lučistyj bohužel potvrdil nízkou odolnost k mrazu, takže z oček, která vyrašila, nebylo ani jedno květenství. A to i přesto, že roste u stěny, kde je víc chráněný. Také se na něm objevilo padlí i plíseň, pod holým nebem by to bylo asi ještě horší..
Kišmiš záporožskij Kišmiš záporožskij na jaře vyrašil tak, jako by žádná zima nebyla. Očka zcela bez poškození, na každém letorostu dvě až tři mohutná květenství. Nechal jsem jen jeden hrozen na letorost, aby nedošlo k přetížení keře, redukce bude u této odrůdy nutností. Zrání bylo v průběhu září. Chuť bezsemenných bobulí je průměrná, vzhledem k slabé slupce je rády napadají vosy. Zálistky byly napadeny plísní, ale i tak je odolnost této odrůdy na velice slušné úrovni. Vyzrávání réví velmi dobré..
Kodrjanka U nás velice doporučovaná odrůda prokázala nízkou odolnost mrazu. U tříletých keřů sice přežily kmínky, ale z vyrašených pupenů nebyl žádný plodný, na rozdíl od jiných modrých stolních, které sice podobně vymrzly, ale vždy měly alespoň malý hrozen. I odolnost k plísni révové byla v tomto roce podprůměrná. Obávám se, že další hodnocení této odrůdy už u mne nenajdete, je to kandidánt na přeroubování.
Krasotka Vysazena v roce 2009, ale měla velmi slušný růst a vyzrávání réví, takže zimu přežila bez problémů. Na jaře rašila později než většina odrůd, což by v případě opakování mohla být velmi dobrá vlastnost. Nasazeny hrozny střední velikosti, musela být provedena redukce počtu na jeden na tažeň. Doba zrání raná, v tomto roce na začátku září. Bobule velké, zajímavého tvaru a barvy, s chrupavou dužinou, velmi dobré. Bohužel velmi silně lákaly vosy. Napadení plísní révovou nízké, spíš se na listech v závěru vegetace objevilo padlí.  Velmi rané a výborné vyzrávání réví, což je vidět i na fotografii.
Krystal Krystal potvrdil, že -24°C zvládne bez sebemenšího poškození. Ani jarní mrazík jeho pupeny nepoškodil. Horší už to bylo s plísní révovou. Na místě, které je trochu zastíněno meruňkou, byly u něj napadeny jak listy, tak u bobole, takže některé hrozny nešlo sklidit, celé zčernaly. O kousek dál na otevřenějším místě plíseň na bobulích škodu neudělala, ale listy byly i tam napadeny. Zrající bobule silně lákaly vosy a sršně, navíc se na nich objevila i plíseň šedá. Ani cukernatost nebyly tentokrát moc vysoká, asi 19% ke konci září. Réví vyzrávalo velmi dobře.
Lora Po výborné sklizni roku 2009 keř přes zimu silně vymrzl, ale u této odrůdy se to podle udávané odolnosti k mrazu dalo tušit. Letorosty vyrazily ze spodní části kmínků. Perenospora ani padlí se výrazně neprosadily, i když přítomny na této odrůdě byly.
Merzling Merzling bez poškození přestál všechny mrazy, na jaře všechny pupeny vyrašily a nasazení hrozny bylo normální.  Napadení plísní révovu bylo na listech střední, na bobulích se neprojevila.
Naděžda AZOS V roce 2010 se Naděžda AZOS ukázala v lepším světle než o rok dříve. Sice dvouleté kmínky jako u ostatních modrých stolních odrůd zmrzly, ale na nově vyrašených letorostech byla pěkné hrozny. Dozrávaly až koncem září, ale přesto se dá tato odrůda pro oblast Hané doporučit. Dužnina je typicky chrupavá, chuť jednodušší. Plíseň se na této odrůdě sice vyskytla, ale jen na listech. Vzhledem k pozdnější době zrání ji nenapadaly vosy.
Naděžda UkrNII Naděžda UkrNII se na rozdíl od své jmenovkyně Naděždy AZOS moc neukázala. Trpěla silně napadením plísní révovou, přestože roste pod převisem střechy. Vzhledem k tomuto silnému napadení není možné přesně  určit dobu zrání ani chuť bobulí.
Nero Na rozdíl od minulých let tažně Nera vymrzly, ale kmínky -24°C přežily, takže na náhradních letorostech bylo i několik hroznů. Ty byly letos velmi husté, až docházelo k hnití bobulí. Listy byly v roce 2010 středně napadeny plísní, raně zrající modré bobule jsou velkým lákadlem pro hmyz..
Pamjati Chirurga Na hrozny této odrůdy si ještě budu muset nejméně rok počkat, pupeny na jaře zmrzly. Na nových letorostech květní pupeny nebyly. Napadení plísní bylo střední.
Pamjati Žuravelja Odrůda Pamjati Žuravlja silně vymrzla, na jaře obrašila od země. Na letorostech byl jen jeden hrozen, který nedozrál. Napadení plísní révovou bylo střední, objevilo se i padlí. Vzhledem k pozdní době zrání s touto odrůdou nepočítám, bude přeřoubována.
Perla Zali Pro Perlu Zali nebyl tento rok ideální. Všechna očka na tažních vymrzla a protože kmínky vydržely a keře se poměrně slušně v průběhu léta vzpamatovaly, napadla je silně plíseň révová. Zpočátku jen listy, ale později i hrozny a to v takové míře, že se z nich nedalo nic sklidit. Za pět let, co Perlu Zali pěstuju, nebyla ještě nikdy takto silně napadena.
Perleta Díky skutečnosti, že roste na zdi, unikla tato jinak k mrazům citlivá odrůda vymmrznutí a normálně plodila. Navíc převis střechy bránil většímu napadení plísní révovou, ale padlí se na listech objevilo. Dozrávala na konci září, ale jen dozrála, „sklidili“ ji špačci.
Prim V letošním deštivém roku se na něm objevila plíseň. Bobule jen střední velikosti, lákají vosy.
Richelie Odrůda Rišelje podobně jako naprostá většina modrých stolních odrůd vymrzla při mrazech -24°C až do úrovně sněhu. Na nových výhonech bylo několik malých hroznů, které dozrály relativně brzy. Tato odrůda je atraktivní velikostí bobulí a raností, ale asi se hodí do teplejších podmínek než je Haná. Měla bujný růst, plísní byla napadena na listech středně.
Rondo Rondo potvrdilo slušnou odolnost mrazu, očka na tažních mrazy přečkala. Navzdory ranému rašení neutrpěla poškození při dubnových přímrazcích. Výnos byl u některých keřů nižší než v minulém roce, ale to bylo způsobeno přetížením. Plíseň se na listech projevovala nekrózami, a to nijak silně,  na bobulích nijak neškodila, podobně i padlí v závěru vegetace. Cukernatost byla nižší než v minulých letech, v průměru kolem 17%. Některé hrozny byly v mimořádně deštivém září napadeny plísní šedou.
Rozovyj Timur Rozovyj Timur roste na místě jiného keře, asi proto se mu příliš nedaří. Letos byl navíc trochu přetížen, takže dozrávání bylo na konci září. Odolnost k houbovým chorobám byla dobrá.
Rusbol muskatnyj Rusbol muskatnyj prokázal dobrou odolnost k zimním mrazů, jeho pupeny nebyly poškozeny, vyrostly  z nich letorosty s mohutnými květenstvími. Z každého pupenu vyrůstalo víc než jeden letorost, proto je bylo nutné redukovat na jeden nejsilnější a později nechat také maximálně jeden hrozen na letorost, protože by se keř velmi silně přetížil. Na rozdíl od prvního roku plodnosti květy nesprchávaly a hrozny byly ideálně husté. Napadení plísní révovou bylo jen na listech a to hlavně na zálistcích. Zrání bylo na začátku září, bobule vzhledem k silné slupce nenapadaly vosy ani ptáci.
Rusbol ulučšenyj Rusbol ulučšenyj v tomto roce prakticky nerostl, keř pravděpodobně není v pořádku. Uvidím, co v dalších letech..
Rusven Stabilní odrůda, jen kdyby nebyla tak hodně napadána vosami. Plísni relativně odolná, velmi raná.
Sfinx Odrůda Sfinx přezimovala špatně, kmínek i tažně vymrzly po úroveň sněhu. Ze spodních oček na jaře obrazila a na nových letorostech byly i menší hrozny. Zrání bylo na začátku září, bobule byly velké, i 9 g. Růst byl velmi silný, odolnost k houbovým chorobám potvrdil Sfinx velmi dobrou.
Druhý keř ve skleníku měl slušnou úrodu, také velké bobule, ale nemohu doporučit jeho pěstování ve skleníku. Bobule jsou stále kyselé a to i poté, co venkovní keř měl už bobule zralé, jen s málo kyselinami.
Solaris Solaris se v tomto pro pěstování révy obtížném roce ukázal jako perspektivní moštová odrůda. Mrazy -24°C jeho pupeny nepoškodily, i přesto, že se u mne většinou jednalo o jednoleté keře. Na podnoži SO4 rostly méně než keře na vlastních kořenech loni a réví vyzrálo viditelně lépe než loni, kdy přes mírné mrazy budoucí kmínky zmrzly. Ani jarní mrazíky, které podle popisů mohou raně rašící Solaris poškodit, újmu nezpůsobily. Solaris navíc prokázal vysokou odolnost k houbovým chorobám, jako jednu z mála odrůd bych si ho i v podobném  „plísňovém“ roce troufl znovu pěstovat bez chemických postřiků. Napadení plísní se projevilo jen malými nekrózami na listech, padlí jsem téměř nezaznamenal. Réví vyzrává u této odrůdy relativně pozdě, dlouho je zelené. Cukernatost dodáhla k 20. září na Hané 24%, což je na rok 2010 velmi slušné.
Somerset seedless Podle mého názoru si Somerset Seedless  vůbec nevšiml, že byly nějaké mrazy, ať už zimní nebo jarní. I přes jeho rané rašení jsem žádné poškození nezaznamenal. Kvetl mezi prvními odrůdami, keř je však stále ještě slabý, možná proto byly jeho malé hrozny dost sprchlé. Zrání hroznů bylo v průběhu srpna. Bobule byly o něco větší než první rok, ale stále malé. Rudimenty jsou také malé, prakticky neznatelné. Somerset Seedless nebyl letos napaden žádnými chorobami, plíseň ani padlí se ho vůbec nedotkla. Vyzrávání réví bylo výborné.
Supaga Loni v prvním roce pastování narostla Supaga asi jen do 40 cm, přes zimu následně zmrzly do úrovně sněhu. Proto jsem ji sestřihl u země na dvě očka. Přesto z těchto dvou pupenů vyrostly hrozny s květenstvími. Hrozny silně sprchly a byly řídké. Dozrály v průběhu září. Chuť byla zvláštní, s příchutí „lesních jahod“, ale rozhodně ne nepříjemná. Napadení plísní révovou bylo střední, ale na bobulích se neprojevilo. Vyzrávání réví bylo velmi dobré.
Super-Extra SuperExtra potvrdila vlastnosti, pro které si rychle získala v posledních letech velkou oblibu na východě. Přesto, že jednoletý keř v prvním roce pěstování patřil k průměrně vzrůstným, réví vyzrálo a keř přežil zimu natolik dobře, že se na letorostech objevily i první hrozny. Odrůda kvetla později než třeba Garold, ale zráním se k ní hodně přiblížila, zrála jen asi o týden později v druhé dekádě srpna, ale bobule měly v průměru 7g. Velikost bobulí nebyla stejná. Chuť byla ve srovnání s Garoldem jednodušší, bez muškátu, ale pořád velmi dobrá. Plíseň napadla listy středně, ale to už byly hrozny sklizeny. Vyzrávání réví bylo dobré.
Talisman Talisman přežil zimu bez poškození, pupeny byly jen velmi málo poškozeny jarním mrazem, protože relativně později rašil. Květenství byla velká, ale opylení bylo podstatně horší než loni, na hroznech zůstalo vždy jen několik bobulí. Odolnost k plísni révové je vysoká, ale na bobulích se trochu objevilo padlí. Dozrál ke konci září, bobule měly opět výbornou chuť, ale mohou opadávat z hroznů. Vyzrávání réví dobré.
Tanjuša Tato odrůda je místě jiného keře, asi proto roste velmi slabě a zatím neplodila.
Venus Odrůda Venus přežila zimu bez problémů, ale dubnový přímrazek spálil téměř všechny narašené pupeny. Záložní pupeny se sice probudily, ale ty byly bez hroznů, s výjimkou malého hroznu. Chuť bobulí mě  zatím nepřesvědčila, podobně i pro mne překvapivě nízká odolnost plísní dá se hodnotit jen jako střední. (pozn. Tento keř původem z Polska se později ukázal jako úplně jiná odrůda)
Veronika Keř Veroniky roste na místě jiného keře, asi proto je jeho růst slabší. Po zimě vymrzly až k úrovni sněhu, ale na nových letorostech byla dva malé hrozny. Odolnost k houbovým chorobám byla vysoká. Chuť bobulí dobrá, slabě muškátová, ale zrání není velmi rané, spíš rané na začátku září. Vyzrávání réví velmi dobré.
Viking Hlavní pupeny ny tažních téměř všechny vymrzly, ale kmínek vydržel. Proto na celém keři byl jen jeden malý hrozen. Bobule této odrůdy mají výbornou chuť, ale velmi je lákají vosy. Odolnost k plísni révové je jen střední.
Viktoria Viktoria také potvrdila velmi dobrou odolnost k mrazu. Ale nasazené hrozny byly řidší než v lońském roce, opět opadávaly květy v době kvetení. Zrání proběhlo v průběhu září. Chuť byla výborná, muškátová. Listy nebyly prakticky napadeny plísní révovou, jen slabě padlím. Vyzrávání réví bylo výborné.
Vostorg Vostorg u mne poprvé plodil. S mrazy si poradil velmi dobře. Hrozny a bobule byly v tomto prvním rovce plodnosti menší, chuť bobulí byla velmi dobrá, ale také lákala vosy. Jako jedna z prvních odrůd byl napaden padlím na listech. Vyzrávání réví velmi dobré, stejně jako odolnost k plísni révové.
Vostorg krasnyj Bez problémů přežil zimu, ale květenství s ženským typem květu silně sprchla, takže  hrozny byly malé a velmi řídké. Dozrál až začátkem října. Vyzrávávní réví velmi dobré, odolnost k houbovým chorobám vysoká.
Vostorg muskatnyj Vostorg muskatnyj potvrdil udávanou odolnost k zimním mrazům. Nasazení hrozny bylo stejné, ne li vyšší než v loňském roce. Dozrál na začátku září. Chuť bobulí je příjemně muškátová. Bobule nejsou tak velké jako u Vostorgu, ale plodnost odrůdy je vysoká. Odolnost proti plísni byla velmi dobrá, padlí jsem nezaznamenal. Vyzrávání réví velmi dobré. Tato odrůda by mohla být jako dobrá náhrada odrůdy Prim. Nemá zatím sice větší bobule, ale je odolnější mrazu i chorobám.
VV-3 Tato odrůda vymrzla až k zemi, přes sezónu se sice dobře obnovila, ale kromě jednoho hroznu nenasadila květenství. Silně byla napadena plísní a později i padlím, takže jediný hrozen ani nedozrál. Tuto odrůdu proto přeroubuji.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *