Poznatky z roku 2011

Charakteristika roku 2011 Letošní leden a únor se nevyznačoval žádnými extrémními mrazy, takže většina odrůd mohla dobře přezimovat. Jenže velmi chladné září a říjen nepřispěly k ideálnímu vyzrání réví, navíc nejnižší teploty této zimy přišly poměrně náhle po relativně teplém listopadu. Asi proto bylo přezimování horší, než by napovídaly nepříliš vysoké mrazy, které v  lednu a únoru neklesly pod -15°C. Duben byl o 3°C teplejší oproti normálu, takže vegetace začala s předstihem, ale pak přišel začátek května, kdy konkrétně ranní mrazíky 4. a 6. května způsobily na mnoha vinohradech obzvláště v Čechách a na severní Moravě velké škody. Můj vinohrádek naštěstí zachránila vysoká zeď , která zabránila největším škodám. Výhony některých odrůd sice omrzly, ale většinou vyhnaly náhradní výhony s náhradními květenstvími. Jen doba dozrávání se o těchto odrůd o něco prodloužila.
Počasí v květnu bylo následně velmi deštivé, na rozdíl od června, který byl hodně suchý. Prázdniny začaly relativně chladným červencem a když už se v půlce srpna zdálo, že léto letos nepřijde, přišlo velmi teplé období s teplotami přesahujícími 30°C. Teplé a suché počasí pokračovalo i v září, takže všechny odrůdy mohly letos bez problémů dozrát a také vyzrávání réví bylo o mnoho lepší než loni.
Ošetření proti chorobám bylo provedeno čtyřikrát. Plíseň révová se vyskytovala jen minimálně, o to větší byl infekční tlak padlí révového. Proti němu byl i zaměřen výběr fungicidů. Třikrát jsem použil FALCON 460 EC (poprvé začátkem července, po zjištění napadení bobulí u některých odrůd) a jako přerušení jsem jednou použil přípravek CABRIO TOP. Poslední ošetření bylo provedeno začátkem srpna.
Fotogalerie roku 2011
A-1704
kvetení:  6.6.2011
zrání:      10.-15.9.2011
Americká bílá bezsemenný kříženec révy pravděpodobně z Univerzity Arkansas. Nepatří mezi nejranější odrůdy, ale na druhou stranu má vysokou plodnost. Hned v druhém roce pěstování vyrašila na tažních všechna očka a na každém výhonu byly dva hrozny. Letos nebyl napadena plísní révovou, ale na některých bobulích se objevilo napadení padlím. Bobule o hmotnosti 2-2,5 g byly protáhlého tvaru na konci zašpičatělé, harmonické chuti bez jediného náznaku jakékoliv příchutě. Nenapadán vosami.
Aladdin
kvetení:  2.6.2011
zrání:      15.-20.8.2011
Ve třetím roce po výsadbě jsem se konečně dočkal prvních hroznů a stálo to za to si počkat. Hrozny byly střední velikosti, zatímco bobule byly velké, atraktivní narůžovělé barvy, velmi velké (9 -11 g). Odolnost k chorobám byla jako v minulých dvou letech vysoká, vůbec se na něm neobjevily. Bobule přes výbornou chuť  nijak zvlášť nelákaly vosy.
Ametist novočerkasskij

kvetení:
zrání:      15.-20.8.2011

Keř na jaře v druhém roce pěstování byl slabý, přesto se na něm objevil malý signální hrozen s několika bobulemi. Potvrdil odolnost k plísni révové, padlím nebyl napaden.
Bobule vřetenovitého tvaru, tmavě červené, harmonické chuti. Vosami nebyl napadán.
Anastasia
kvetení:  6.6.2011
zrání:      25.-30.9.2011
Podle údajů na stránce winorosl.pl se jedná o křížence odrůd Vostorg a Glenora. Opět potvrdila vysokou plodnost, jako zatím každý rok. Chorobami nebyla letos napadena. Termín zrání bohužel znemožňuje pěstování vysloveně v okrajových oblastech, letos zrála i přes pěkné počasí až na konci září.
Arkadia
kvetení:
zrání:
Podruhé za sebou zklamání, neobjevil se na ní ani jedno květenství a to přes to, že roste chráněná u zdi. Listy v průběhu vegetace napadeny plísní révovou.
Aročnyj
kvetení:  12.6.2011
zrání:      25.-30.8.2011
Vlivem loňského počasí a jarních mrazíků byly na keři jen dva menší hrozny. Letos nebyl napaden silně plísní jako loni, ale to bylo spíš nízkým tlakem této choroby. Chuťově je jen průměrný.
Bělehradský bezsemenný
kvetení:
zrání:      15.-20.9.2011
Letošní úroda byla celkem slušná, díky ochraně proti padlí ani plísní pod převisem střechy příliš netpěl, i když přítomná na listech byla. Bobule měly 3-4 g, harmonická chuť jako v každém roce. Nenapadán vosami.
Beloje čudo
kvetení:  9.6.2011
zrání:     15.-20.8.2011
V letošním roce pěkná sklizeň, bobule měly 7-9 g a chuť je velmi příjemná, harmonická, semena mně při jídle u této odrůdy vůbec nevadila. Doporučuji přihnojení hořčíkem na list v průběhu vegetace. Středně napadána vosami.
Belyj KoKl
kvetení:  9.6.2011
zrání:     25.-30.8.2011
Jako zatím každý rok bezproblémová odrůda. Napadení chorobami nepatrné, velikost hroznů střední, bobule velmi velké 9-10 g (největší kolem 14 g).
Cabernet cortis
kvetení:  6.6.2011
zrání:     1.-10.9.2011
Jako každý rok se u mne na konci při dozrávání objevilo fyziologické vadnutí třapiny. Také se na této odrůdě objevilo napadení padlím, zejména na listech. Perenospora se nevyskytovala.
Čarli
kvetení:  12.6.2011
zrání:     21.-10.9.2011
Jedna z největších úrod roku 2011, hrozny velké, bobule atraktivní, choroby se prakticky nevyskytovaly. Bobule měly hmotnost kolem 6 ti gramů, ale jejich chuť byla jen průměrná. Navíc ranost neodpovídá popisu. Vosy tato odrůda příliš nelákala.
Elegant sverchrannij
kvetení:  5.6.2011
zrání:     7.-10.8.2011
Pěkné velmi rané hrozny s harmonickou chutí. K negativum patří nízká odolnost k padlí, letos byly silně napadeny mladé listy a zálistky. Vosy nijak zvlášť nelákala, hrozny mohou viset dlouho na keřích, ale chuť se stává postupem času jednotvárně sladkou.
FVKz-9-1
kvetení:  6.6.2011
zrání:     15.-20.8.2011
Tento kříženec se na jednom slovenském webu objevil pod názvem Kišmiš Elita, ale je otázkou, nakolik je to název skutečný, nikde na ukrajinských webech jsem ho pod tímto názvem nenašel. V druhém roce po výsadbě se pravděpodobně i díky jarním mrazíkům a špatnému vyzrání réví v loňskému podzimu objevily jen dva malé hrozny. Bobule byly oválné, atraktivní barvy, na bezsemennou odrůdu byly relativně velké, 4-5 g. Chuť i konzistence dužniny byla podstatně lepší než u otcovské odrůdy K. záporožský. Vyzrávání réví bylo letos už výborné, ale na mladých listech se objevilo padlí. Vosy si bobulí nevšímaly.
Galahad
kvetení:  7.6.2011
zrání:     10.-15.8.2011
O této odrůdě jsem četl většinou jen superlativy a dá se říct, že je i potvrdila. V druhém roce po výsadbě byly na keři hrozny o hmotnosti až 0,5 kg, bobule měly hmotnost 8-10 g, což je s podivem vzhledem k ranosti. Chuť byla výborná, harmonická. Vosy napadaly bobule jen minimálně, plíseň se na této odrůdě nevyskytla, padlí bylo jen na několika bobulích a trochu i na mladých listech v závěru vegetace. Tuto odrůdu nebudu letos prodávat, protože si ji chci namnožit.
Garold

kvetení:  1.6.2011
zrání:     1.-7.8.2011

Superraná odrůda, jen kdyby réví vydrželo zimní mrazy., i když po loňském podzimu žádný div. Ukáže se další zimu, ale velká plodnost spodních oček nahrazuje tento nedostatek. Bobule měly hmotnost asi 5 g, chuť příjemně muškátová. Vosy napadaly bobule jen při dozrávání, později jim úplně přestaly chutnat. Choroby nejdou u této odrůdy nijak závažné.
Glaša
kvetení:  7.6.2011
zrání:     25.-30.8.2011
Díky letošním postřikům proti padlí se výrazně neprojevila citlivost na tuto chorobu. Réví bývá silné a asi proto špatně vyzrává. Bobule mají hmotnost jen kolem 5 g, chuť je ale příjemná.
Glenora
kvetení:  2.6.2011
zrání:     1.-10.9.2011
Zdá se, že tato odrůda trpí střídavou plodností, alespoň u mne. Letos si vybrala slabší rok, takže hroznů bylo málo. Napadána červenou spálou a padlím, ale chuťově je výborná.
Golubok

kvetení:  30.5.2011
zrání:     1.-10.9.2011

Silně napaden padlím a to i bobule. Chemickým ošetřením se podařilo úrodu zachránit.
Irinka (Vostorg)
kvetení:  2.6.2011
zrání:     7.-10.8.2011
Mám stále větší dojem, že keř s označením Irinka je záměna, ve skutečnosti to vypadá na Vostorg. K plísni je hodně odolná, padlím je napadána. Vosy si bobulí vůbec nevšímají přes jejich výbornou chuť. Bobule mají hmotnost 5 g.
Jubilej chersonskogo Dačnika
kvetení:
zrání:     1.-10.9.2011
Letos špatně vyzrálo réví a keř omrzl při jarním mrazíku, ale nakonec se objevily tři menší hrozny na náhradních výhonech. Zrání bylo letos díky tomu opožděné. Tato odrůdy u mne silně napadána padlím. Bobule jsou výborné chuti, atraktivní barvy, hmotnost 6-7 g. Vosami nebývá napadána.
Jukka (E.S. 5-4-16) kvetení:
zrání:
Menší hrozny a střední velikost bobulí, hrozny byly husté. V chuti je to typická labruska, takže se u mne velkého rozšíření nedočká i přes slušnou odolnost k chorobám.
Jupiter
kvetení:
zrání:
Odolnost k mrazu této americké odrůdy je výborná, k houbovým chorobám jen střední, obzvláště k plísni révové. Loni se mi jevila chuť jako silně labrusková, letos byla příjemně muškátová, jen slupka je tužší. Bobule jsou bezsemenné.
Kišmiš 342
kvetení:
zrání:
Letos neměl ani jeden květ a proto ani hrozen. K chorobám je dobře odolný.
Kišmiš lučistyj
kvetení:  8.6.2011
zrání:
Opět bez sklizně, jediný hrozen krátce před dozráním z nejištěných důvodů upadl. Velmi silný růst, jednoletý letorost měl na podzim tloušťku palce, otázkou je, jak přežije zimu.
Kišmiš záporožskij
kvetení:  6.6.2011
zrání:     25.-30.8.2011
Velké množství hroznů, ale silné sprchávání a hráškovatění. Navíc mi nevyhovuje konzistence dužnina, která je měkká. Bobule mají 3-3,5 g a díky tenké slupce jsou vyhledávány vosami. Silnou stránkou K. záporožského není ani odolnost k padlí. Plísní bývá napadán podle mých zkušeností jen málo.
Krasotka
kvetení:  15.6.2011
zrání:     15.-20.8.2011
Silné hráškovatění způsobilo, že hrozny byly malé a nevzhledné. Silně bývá u mne napadána roztoči a bobule vyhledávají vosy natolik, že je problém, aby bobule dozrály. Zatím se zdá, že dobře odolná plísni a zimním mrazům. Na jaře raší později než jiné odrůdy.
Krystal
kvetení:  7.6.2011
zrání:     25.-30.8.2011
Slušná sklizeň, ale objevilo se slabé napadení plísní i padlím, obojí naštěstí jen na listech. Ale tuhle odrůdu používám především na mošt a následně i víno, mošt dosahoval cukernatost přibližně 21°Brixe.
Liepajas Dzintars
kvetení:  4.6.2011
zrání:     1.-7.8.2011
I když se jedná o odrůdu s ženským typem květu, opylení bývá vždy výborné. Hlavní předností této odrůdy je muškátová chuť a velmi rané dozrávání. Ale bobule jsou jen středně velké a střední je i odolnost k padlí. Také chutná vosám.
Lora
kvetení:  15.6.2011
zrání:     10.-15.9.2011
Na Ukrajině je to TOP odrůdy, na Hané je na ni podle mého názoru zima. Letos jen dva malé hrozny, hmotnost bobulí 8-9 g. Chuť je harmonická. Nevýhodou je střední odolnost k padlí a také menší vzrůst.
Marquette
kvetení:  29.5.2011
zrání:     25.-30.8.2011
Vynikající odolnost zimním mrazům, rašily všechna pupeny. I přes rané rašení ji květnový mráz nespálil. Hrozny byly jen řidší. Bobule jsou malé, spíše masité, šťáva je růžově zbarvená. Plíseň se jí letos prakticky nedotkla, padlí se objevilo na listech až na konci září. Potvrdila vysokou cukernatost, blížila se 25°Brix.
Marquis
kvetení:  7.6.2011
zrání:     1.-10.9.2011
Na bezsemennou odrůdu jsou bobule relativně velké, ale chuť je labrusková a tudíž mně nevyhovuje. Odolnost k chorobám je dobrá. Vosy se jí nedotkly.
Mars
kvetení:  9.6.2011
zrání:     1.-10.9.2011
Jarní mrazík tuto odrůdu silně poškodil, takže zbyl jediný hrozen. Bobule jsou relativně velké, ale chuť je labrusková.
Merzling
kvetení:
zrání:
U mne roste ve stínu, takže relativně později zraje. Ale stále bez problémů plodí, choroby se na něm objevují jen málo.
Monarch
kvetení:  12.6.2011
zrání:     15.-20.9.2011
První malý hrozen, bobule měly 12 g. Ale projevila se nižší odolnost k padlí, byla napadeny letorosty, listy i částečně bobule.
Naděžda AZOS
kvetení:  7.6.2011
zrání:     10.-15.9.2011
Tato odrůda nepřezimovala ideálně, přesto měla slušnou úrodu. Na padlí není zvlášť citlivá, odolnost k plísni je střední. Bobule velké, 6-7 g, chuť harmonická.
Nero
kvetení:  7.6.2011
zrání:     15.-25.8.2011
Letos se na Neru projevilo napadení padlím, co mě dost překvapilo. U této odrůdy bych padlí nečekal. Ošetřením se podařilo úrodu zachránit. Hlavní použití této odrůdy u mne je ale mošt, na stolní jsou bobule malé.
Pamjati Chirurga
kvetení:  3.6.2011
zrání:     15.-20.8.2011
Na vzhled připomínají jeho hrozny vedle rostoucí Aladdin, ale na rozdíl od něj byl na Pamjati Chirurga jen jeden velký hrozen. Je možné, že vyžaduje delší řez. Odolnost k padlí byla dobrá, stejně tak i plísni.
Parižanka
kvetení:  12.6.2011
zrání:     25.-30.8.2011
Keř v druhém roce po výsadbě dobře nepřezimoval, takže obrážel ze spodních oček. I přesto na něm byly dva menší hrozny. Nepotvrdila velmi ranou dobu dozrávání, spíše se mi jeví jako raná. Bobule byly velké, 9-10 g, atraktivního protáhlého tvaru. Velmi chutnaly vosám. Odolnost k plísni a padlí zatím hodnotím jako střední.
Perleta
kvetení:  5.6.2011
zrání:     15.-20.8.2011
Stále výborná odrůda díky tomu, že roste pod převisem střechy. Listy byly napadeny padlím, ale chemická ochrana postup této choroby zastavila. Bobule jsou malé, ale bezsemenné a s výbornou chutí, také ale chutnají vosám.
Platovskij
kvetení:  7.6.2011
zrání:     10.-15.8.2011
Letos byl napaden chorobami méně než Krystal, navíc mi připadal i přes jarní omrznutí ranější a také chutnější. Určitě perspektivní moštová odrůda, ale i velmi chutná na jídlo.
Prim
kvetení:  7.6.2011
zrání:     20.-30.8.2011
Plíseň na něm letos nebyla, padlí se na listech dalo najít. Bobule nejsou nijak velké, 3,5 g, díky muškátové chuti lákají vosy.
Reliance Pink Seedless
kvetení:  6.5.2011
zrání:     15.-20.8.2011
Byl jsem zklamán labruskovou chutí, úrodu měl keř slušnou, chorobami ani hmyzem netrpěl. Bobule byla malé, 1,5 g, bezsemenné. Kvůli chuti ji určitě nebudu u sebe rozšiřovat.
Richelie
kvetení:  5.6.2011
zrání:      15.-20.8.2011
Opět silné zklamání, tato odrůdy je pro mé podmínky nevhodná. Každoročně vymrzá a navíc je citlivá k padlí. Bobule jsou velké, 7-8 g, ale také byly napadeny padlím.
Rondo
kvetení:  27.5.2011
zrání:     1.-10.9.2011
Relativně velké bobule, 2,5-3 g. Hrozny menší, ale i 3 na letorostu, takže jako každoročně velká úroda. Poprvé bylo Rondo napadeno silně padlím a to i bobule. Naštěstí se chemickou ochranou podařilo úrodu zachránit. Cukernatost díly přetížení byla kolem 18°Brix.
Rošfor
kvetení:
zrání:
Keř také omrzl až k zemi, objevil se na něm jeden opožděný zálistkový hrozen, ale bobule nedosáhly takové velikosti, jak jsem očekával. Odolnost k plísni je dobrá, ani padlí se silněji neprojevilo.
Rusbol muskatnyj
kvetení:  9.6.2011
zrání:     25.-30.8.2011
Letos byly hrozny i bobule (1,5 g) nevyrovnané, asi vlivem špatného opylení. Nebývá napadána hmyzem. Zálistkové výhony napadány padlím i plísní.
Rusbol ulučšenyj
kvetení:  7.6.2011
zrání:     10.-15.8.2011
Keř stále z nezjištěných příčin velmi slabě roste. Letos první hrozen, raností patři mezi velmi rané odrůdy, chuť byla příjemná, harmonická, bobule byly drobné.
Rusven
kvetení:  9.6.2011
zrání:     7.-10.8.2011
Vzhledem k ranému rašení část výhonů omrzla, proto i zrání bylo asi o týden opožděné oproti Garoldu. Opět silně láká svou intenzivní muškátovou chutí vosy.
Saturn
kvetení:  6.6.2011
zrání:      25.-30.9.2011
Zimu i jarní mrazy přečkal velmi dobře, na keřích se objevily první malé hrozny v druhém roce po výsadbě. Bobule byly tmavé barvy, dlouze oválné, hmotnost bezsemenných bobulí byla přibližně 3 g. Chuť bobulí byla bez příchutí Vitis labrusca. Odolnost k padlí se zatím projevovala jako střední, padlí se objevovalo i na bobulích.
Sejanec prodjusera
kvetení:  20.6.2011
zrání:     25.-30.8.2011
Druhý rok po výsadbě tento kříženec rašil později než jiné odrůdy, díky čemuž ho nepoškodily jarní mrazíky. I kvetení bylo hodně pozdní, v té době už byl téměř všechny odrůdy odkvetlé, proto také bylo vlivem špatného opylení v hroznech patrné hráškovatění. Bobule byly velké (6-7 g), dlouze oválné a měly výbornou muškátovou chuť. Odolnosti k chorobám jsou u Sejance prodjusera na dobré úrovni, vosy na něm nijak zvlášť nehodovaly.
Sfinx
kvetení:  3.6.2011
zrání:     15.-20.8.2011
Opět vymrzl až téměř k zemi. Ale díky vysoké plodnosti spodních oček měl normální úrodu. Naopak odolnost k chorobám je vysoká, nebyl napaden plísní ani padlím. Zaměkat začíná velmi brzy, doba zrání je mezi velmi ranou a ranou.
Solaris
kvetení:  1.6.2011
zrání:      15.-20.8.2011
V popisech popisované rané rašení se u této odrůdy nekonalo, čímž bez problémů přežila jarní mrazíky, na rozdíl od vedle rostoucího Ronda, které mělo mladé letorosty omrzlé a úrodu mrazem redukovanou. Podobné poznatky o době rašení Solarisu mám i z jižní Moravy.
Teplé a slunečné počasí konce léta mělo pozitivní vliv na cukernatost moštu, která při sklizni 1. září dosáhla 25°Brix. Vosami nebyl Solaris nijak obzvlášť napadán, plíseň révová se na něm nevyskytla, padlí révové jen na závěr vegetace na listech.
Somerset seedless
kvetení:  26.5.2011
zrání:     7.-10.8.2011
Jako každoročně se ho zima netýkala, i jarní mrazíky přečkal bez většího poškození. Díky tomu byly hrozny o trošku větší než v posledních letech, ale stále jsou malé velikosti. Bobule velmi příjemné chuti měly kolem 1 g. Z chorob na něm bylo jen padlí v samém závěru vegetace na listech. Vosy jsem na něm neviděl, ale chutnal kosům.
Supaga
kvetení:
zrání:     20.-25.8.2011
Keř je stále ještě relativně slabý, přesto na něm už byla větší úroda než loni. Chuť bobulí je silně „jahodová“. S chorobami letos na Supaze nebyly problémy.
Super-Extra
kvetení:  4.6.2011
zrání:      7.-10.8.2011
Keř této odrůdy má také relativně slabý růst, ale úroda byla celkem pěkná.

Předností této odrůdy je především ranost a velikost bobulí, odolnost k chorobám není tak dobrá jako u vedle rostoucích Aladdina a Garoldu a jako negativní jsem letos zaznamenal enormní zájem vos o bobule této odrůdy.

Talisman
kvetení:
zrání:     25.-30.9.2011
Velmi špatně po loňském studeném podzimu přestál zimu, takže na něm bylo jen několik drobných hroznů. Navíc silně trpěl padlím, které bylo nejen na listech, ale i na bobulích.
Vanessa
kvetení:  9.6.2011
zrání:     20.-25.8.2011
Zatím nemůžu příliš hodnotit. Chuť bobulí se mi zdá lepší než u Reliance, ale zrály později. S chorobami jsem problémy nezaznamenal.
Venus
kvetení:  6.6.2011
zrání:      15.-20.8.2011
Keř roste zatím slabě, ale i přesto druhý rok po výsadbě na něm byly malé hrozny. Bobule byly malé, ale bezsemenné a výborné chuti.
Vera
kvetení:
zrání:     10.-15.9.2011
Hrozny byly v letošním roce malé, bobule měly hmotnost 7-8 g, ale zrání nebylo v žádném případě velmi rané, jak je uvedeno v popisu odrůdy. Odolnost k plísni révové je dobrá, k padlí jen střední.
Veronika
kvetení:  3.6.2011
zrání:     15.-20.8.2011
Velmi příjemné překvapení. Sice dobou zrání nepatří mezi velmi rané odrůdy, mezi rané určitě. Má velmi atraktivní barvu a tvar bobulí, jejich hmotnost je 6-8 g. Chuť byla příjemná, slabě muškátová. Vosy jsem na ní neviděl i přesto, že hrozny visely 2 měsíce na keři. Prozatím se mi jeví odolnější k padlí než obě rodičovské odrůdy, plíseň na ní nebyla ani loni, zimu také přežila dobře. Květy jsem doopyloval vedle kvetoucím Vostorgem muskatným.
Viking
kvetení:
zrání:      20.-30.8.2011
Nízká odolnost k plísni, velmi chutná vosám. Rozmýšlím se, jestli si tuto odrůdu ponechám, v teplejších oblastech jí ale dávám velkou perspektivu.
Viktoria
kvetení:  9.6.2011
zrání:     1-10.9.2011
Zimu přečkala tato odrůda dobře, ale trochu omrzla při jarních mrazících. Díky tomu byly hrozny menší, bobule měly 6-8 g. Chuť opět příjemně muškátová, ale také letos zachutnala vosám. Na listech byly napadeny padlím.
Vostorg
kvetení:  2.6.2011
zrání:     10.-15.8.2011
Tuto známou odrůdu nemá smysl podrobněji hodnotit. Pěkná raná sklizeň, výborná chuť, nízká náchylnost k plísni.
Vostorg krasnyj
kvetení:  7.6.2011
zrání:      25.-30.9.2011
U mne tato odrůd špatně roste, letos na ní byl jen jediný menší hrozen, který dozrál až koncem září.
Vostorg muskatnyj
kvetení:  4.6.2011
zrání:      1.-10.9.2011
Opět nezklamal, úroda byly velmi bohatá, vosy ho obzvlášť nevyhledávají. Hroznybyly střední velikosti, bobule měly 4-5 g, jejich slupka následkem slunečního svitu tmavne. Odolnost k chorobám je na dobré úrovni, na listech bylo trochu padlí, na bobulích jen nepatrně,

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *