Augustin

SynonymaV 25-20, Fenomen, Pleven ustojčivyj, Regina, Římský
BarvaBílé
PůvodAugustin je stolní interspecifická odrůda vzniklá v bulharsko-ruské spolupráci křížením bulharské odrůdy Pleven a odrůdy Seyve villard 12375. U nás je tato odrůda známá spíše pod označením V 25-20. Odrůda je registrována v Bulharsku a v Ruské federaci (2002).
Charakteristika odrůdyListy: středně velké až velmi velké, pětilaločnaté, jemně vykrajované. Řapíkový výkrojek je otevřený ve tvaru V.
Růst: bujnější
Doba zrání: raná odrůda, začátek září.
Květ: hermafroditní
Hrozen a bobule: Hrozny středně velké až velké, středně husté, 300 – 500 g. Bobule velké až velmi velké, 27х20 mm, do 5 g, elipsovitě protáhlá, slupka silná, pevná, chuť harmonická, příjemná. V Rusku při degustacích dosáhla v průměru tří roků vysoké ohodnocení 8,1 bodu. Hrozny mohou po dozrání bez problémů zůstat na keřích 2-3 týdny.
Obsah cukrů a kyselin: cukernatost 16-18 g/100 ml, obsah kyselin 7-8 g/l
Vyzrávání výhonů: dobré (80%)
Plodnost dřeva: 70-85%
Počet hroznů na výhon: 1,2-1,6
Zatížení, řez: 4 – 6 oček/m2, 40-50 oček na keř při délce řezu plodného dřeva na 8-12 oček.
Odolnost k mrazu: vysoká (do –24°C).
Odolnost k chorobám: odolný plísni révové, k padlí i k šedé plísni, lze pěstovat bez chemického ošetření nebo pouze s fungicidním ošetřením v případě velmi silného infekčního tlaku padlí révového.
ZvláštnostiVelmi oblíbená odrůda mezi drobnými pěstiteli v Polsku, na velkou výměru se od roku 2000 rozšířilo její pěstování v Rusku v Krasnodarském kraji (2003 – 542 ha), kde v současnosti patří mezi tři nejpěstovanější stolní odrůdy.
V mých podmínka byl Augustin málo úrodný, proto byl vyřazen ze sortimentu. Patrně vyžaduje více starého dřeva.
ZdrojePopis odrůdy na stránce http://vine.com.ua
Popis odrůdy na stránce http://vpvine.narod.ru
Popis odrůdy na stránce http://www.winogrona.org
Popis odrůdy na stránce http://www.winorosl.pl/
Popis odrůdy v Multimediálním atlasu odrůd révy, R. Sotolář 2006
S.I. Krasochina, A.F. Chisamutdinov „Stolní odrůdy révy – informativní příručka“  vydavatelství Everest, Rostov na Donu, 2008.
Augustin