Cabernet Cortis

SynonymaFR 437-82 r
Barvamodrá
Rozšíření ve vinařských oblastechNová odrůda, pro svou ranost se rozšiřuje ve velmi okrajových oblastech, jako je Pobaltí. V ČR bylo v roce 2014 vysazeno 8,184 ha této odrůdy, ve Švýcarsku 3,67 ha (2014), v Německu 38 ha (2014).
PůvodCabernet Cortis je německá moštová odrůda, kterou vyšlechtil ve Freiburgu Norbert Becker křížením odrůd  Cabernet Sauvinon a Solaris v roce 1982.
Solaris =  Merzling x Gm 6493 (Merzling = Seyve-Villard 5-276 x (Riesling x Rulandské), Gm 6493 = Severnyj x Muscat Ottonel).
Odrůda Cabernet Cortis je v Německu je od roku 2004 právně chráněná, zaregistrována byla v Německu v roce 2008. Od roku 2008 je Cabernet Cortis přihlášen k registraci v České republice firmou VERITAS spol. s r.o. .
Charakteristika odrůdyListy: velké, pětilaločnaté, tmavě zelené, středně vykrajované.
Růst: středně silný
Rašení: současně s Pinot Noir
Doba květu: krátce před Pinot Noir
Doba zrání: raná, týden před Pinot Noir, začátek září (v Německu do 10. září)
Hrozen a bobule: Hrozny střední velikosti, nejsou husté, bobule středně velké.
Obsah cukrů a kyselin: cukernatost více jak 20 g/100 ml , kyselost 7,5-8,5 g/l
Vyzrávání výhonů: dobré
Odolnost k mrazu: vysoká (-25°C)
Odolnost k chorobám: Cabernet Cortis má podle údajů šlechtitelské stanice ve Freiburgu velmi vysokou odolnost proti plísni révové i padlí révovému, při pozdní sklizni může být napadán plísni šedou, proto se doporučuje odstranění listů ze zóny hroznů v době zrání. Na druhou stranu uvádí J.-L Spring (2005), že Cabernet Cortis má nižší odolnost k padlí révovému než klasické odrůdy Vitis vinifera. D. Pospíšilová a kol. ale udává vysokou odolnost proti plísni révové, padlí i plísni šedé a proto je možné  v průměrných ročnících tuto odrůdu pěstovat bez chemické ochrany.
Podle dosavadních zkušeností je odolnost k plísni révové na dobré úrovni, ale proti padlí bych doporučil při silném infekčním tlaku provést ošetření.
Charakteristika vínaVelmi dobré, typu Cabernet Sauvignon, intenzívně zbarvené, velmi extraktivní a bohaté na taniny. 
PoznámkyRaná moštová odrůda na výrobu červeného vína pro oblasti, kde by jiná červená odrůda nedozrála.
Na některých stanovištích může docházet k vadnutí třapiny.
Odolnost proti padlí je jen střední.
ZdrojePopis Staatlichen Weinbauinstitut Freiburg
foto: http://www.traubenshow.de/
Spring, J.-L(2005): Results of experiments conduced [sic] in the French part of Switzerland with new red inter-specific grape varieties.
Záznam ve Vitis  International Variety Catalogue  
D. Pospíšilová a kol,. Ampelografia Slovenska, Bratislava 2005
Dubljanskij