Citronnyj Magarača

Synonyma Цитронный Магарача
Barva Bílá
Původ Odrůdu Citronnyj Magarača vyšlechtili na výzkumné stanici Magarač v Jaltě na poloostrově Krym křížením odrůd Madeleine Angevine a křížence  Magarač 124-66-26 (Rkaciteli x Magarač 2-57-72) + Novoukrajinskij rannij. Magarač 2-57-72 je pravděpodobně kříženec Mcvane kachetinski x Sočinskij čornyj. Odrůda je od roku 2004 zapsána v registru povolených odrůd v Ruské federaci.
Charakteristika odrůdy Listy: středně velké, středně dělené.
Růst: středně silný
Doba zrání: raně střední , vegetační období od rašení oček do plné zralosti je 120 – 130 dnů.
Květ: oboupohlavní (hermafroditní)
Hrozen a bobule: Hrozny odrůdy Citronnyj Magarača jsou střední až velké, konického až cylindrickokonického tvaru, někdy jsou s křídlem. Hustota hroznů je střední. Hmotnost hroznů je 300-400 g.
Bobule mají okrouhlý tvar a střední velikost. Hmotnost bobulí je 6-8 g; barva bobulí je žlutá až žluto zelená, mají voskový povlak. Dužnina je šťavnatá, chuť harmonická se muškátově citronovou příchutí. V bobuli jsou 3-4 nevelká semena.
Obsah cukrů a kyselin: cukernatost 19-23 %, kyselost 5-7 g/l
Vyzrávání výhonů: velmi dobré
Zatížení, řez: Řez se provádí na 3-4. Zatížení keře je 30 oček na keř.
Odolnost k mrazu: vysoká (–25°C)
Odolnost k chorobám: Citronnyj magarača má zvýšenou odolnost k  padlí a plísní révové i plísní šedé. Odrůda je tolerantní napadení mšičkou révokazem, fyloxerou.
Poznámky Odrůdu jsem se před pár lety rozhodl vykopat, ale nepodařilo se to a keř obrazil. V roce 2018 měl pěknou úrodu, dozrál na konci srpna až začátkem září a cukernatost byla 20-22°Brix.
Odkazy Popis odrůdy na stránce vinograd.info
Popis odrůdy na stránce vinograd.ru