Jupiter

NázevJupiter
SynonymaArkansas 1985
BarvaModrá
PůvodJupiter je pátou bezsemennou odrůdou (Venus, Reliance, Mars a Saturn)  vyšlechtěnou na University of Arkansas. Byl vybrán ze semenáčů v roce 1984. Je to složitý kříženec, viz obrázek níže, v jeho předcích lze nalézt např odrůdu Glenora, Gold, SV 12375 (Villard Blanc) nebo Alden. Interspecifická odrůda. Jupiter je patentem chráněná odrůda, U.S. Plant Pat. No. 13,309.
Charakteristika odrůdyListy:  velké,  tmavě zelené, středně vykrajované.
Růst: silný
Doba zrání: raná o pět dní po odrůdě Venus.
Hrozen a bobule: Hrozny středně velké, 150-250 g, kónické, někdy  křídlaté,  Bobule velké, oválné, hmotnost  4,5-5,5 g. Barva bobulí je červeno modrá, při plné zralosti modrá, chuť je jemně muškátová. Bobule jsou odolné proti praskání. Kategorie bezsemennosti III-IV, jedná se o stenospermokarpický typ bezsemennosti, bobule obsahují malé, měkké rudimenty, které nejsou při jídle patrné.
Vyzrávání výhonů: velmi dobré
Odolnost k mrazu: pravděpodobně vysoká (–25°C), podle amerických údajů je podobná jako u odrůdy Suffolk Red a lepší než u odrůd Einset Seedless, Canadice, Himrod, Marquis, Remaily Seedless, Saturn, Vanessa Seedless and Venus a menší než u odrůd Mars a Reliance.
Odolnost k chorobám: Odolnost Jupiteru proti houbovým chorobám bývá udávána jako střední, ale opět podle amerických údajů je vyšší než u odrůdy Venus (hodnocena jako poměrně odolná houbovým chorobám) a blíží se odolnosti  odrůd Marsu a Reliance. Podle mých dosavadních zkušenotí je ale odolnost k plísni révové nízká.
Množení:  Zakořeňování řízků velmi dobré
ZvláštnostiChuťově velmi zajímavá bezsemenná odrůda (muškát). Má vysokou odolnost k zimnímu mrazu.
Nehodí se na ekologické pěstování, vyžaduje ochranu proti plísni révové.
Americká odrůda Jupiter může být u nás snadno díky názvu zaměněna za slovenskou bezsemennou odrůdu Jupiter, která však byla nedávno přejmenována na Rheu.
ZdrojePopis odrůdy na stránce University of Arkansas
Popis odrůdy na stránce vinograd.info
Popis odrůdy na stránce Iowa State University
Patent na stránce freepatentsonline.com
Článek na stránce arkansasagnews.uark.edu
Jupiter

Jupiter