Kišmiš lučistyj

NázevKišmiš lučistyj
SynonymaКишмиш лучистый
BarvaČervená
PůvodVyšlechtěn v moldavském  “Vierulu”  křížením odrůd Cardinal x Kišmiš rozovyj. Jedná se o odrůdu Vitis vinifera. V Ruské federaci registrován v roce 2004.
Charakteristika odrůdyListy:  středně velké, světle zelené, srdčitého tvaru, středně vykrajované na dlouhém řapíku.
Růst: střední až silný
Doba zrání: raně střední (v Novočerkassku 125-130 dnů).
Květ: hermafroditní
Hrozen a bobule: Hrozny střední až velké, kónické, rozvětvené, někdy až 40 cm dlouhé, často s křídly, středně husté až řídké, hmotnost 200- 600 g , při dobré výživě i 1500 g. Bobule zlato růžové až růžovo červené, protáhlé bobule masitě šťavnaté, chuť harmonická, velmi příjemná se slabým muškátem. Degustační hodnocení velmi vysoké,  8,5 bodu. Kategorie bezsemennosti III. Průměrná hmotnost bobule 2,5 – 4,0 g , rozměry 22×17 (do 25×22) mm.
Obsah cukrů a kyselin: cukernatost 19-24 g/100 cm3, kyselost 5-6 g/l
Vyzrávání výhonů: uspokojivé až dobré
Plodnost dřeva: 50-70 %
Počet hroznů na výhon: 1,3-1,6
Zatížení, řez: výhodné jsou velké tvary, aby keř získal větší zásobu starého dřeva. Řez je nutný dlouhý  na 12 oček.
Odolnost k mrazu: nízká (–18°C)
Odolnost k chorobám: Odolnost Kišmiše lučistého je na úrovni V. vinifera, to znamená že vyžaduje chemickou ochranu proti houbovým chorobám.
Množení: řízky zakořeňují dobře
ZvláštnostiVysoce kvalitní úrodná odrůda, jedna z lepších bezsemenných ve světě. Bobule bývají sladké dřív, než dojde k jejich vybarvení. Pro zvětšení velikosti bobulí  je možné použít giberelin. 
Bohužel Kišmiš lučistyj je dost náchylný na houbové choroby a mráz, proto bych ho v okrajových oblastech pěstování révy doporučil sázet do chráněné polohy, například ke zdi.
Odrůdu jsem nakonec přeočkoval odrůdou Cimus a její úroda v druhém roce po přeroubování byla větší než u k. lučistého za poslední tři roky.
ZdrojePopis odrůdy na stránce http://vine.com.ua
Popis odrůdy na stránce http://vinograd7.ru
Popis odrůdy na stránce http://www.winogrona.org
S.I. Krasochina, A.F. Chisamutdinov „Stolní odrůdy révy – informativní příručka“ vydavatelství Everest, Rostov na Donu, 2008.
Kišmiš lučistyj

Kišmiš lučistyj