Lora

NázevLora
SynonymaЛора, Flora
BarvaBílá
PůvodVyšlechtěna v ukrajinském IViV V.E. Tairova (Muscat de St. Vallier Blanc x směs pylu Muškát Hamburgský, Chusajne) x Královna tairovskaja /Oděsskij medovyj x směs pylu středoasijských odrůd/.Interspecifická odrůda.
Charakteristika odrůdy
Listy: středně velké, málo dělené, tmavě zelené
Růst: střední
Doba zrání: velmi raná (v Novočerkassku 110-115 dnů).
Květ: ženský (gynoidní) tap květu
Hrozen a bobule: Hrozny široce kónické nebo cylindricky kónické, středně husté, málokdy řídké, jejich hmotnost bývá 600-800g, při dobré výživě 1,2-1,3 kg, na silně rostoucích podnožích může dosáhnout až 2,5 kg.. Bobule oválné, matně zeleno žluté, na sluneční straně se skořicovým zabarvením, velké až velmi velké, 30 х 22 mm, hmotnost 6-9 g, na silně rostoucích podnožích i 15 g!. Dužnina pevná, semena malá. Chuť bobulí odrůdová, velmi příjemná, jsou patrné odrůdy východní skupiny v rodičovských odrůdách Tato odrůda bývá na degustacích v Novočerkassku brána jako standardní, dosahuje ohodnocení 8,6 stupně. Přepravovatelnost je velmi dobrá, pevné bobule dobře drží na třapině.
Obsah cukrů a kyselin: cukernatost nad 20 %, kyselost 5-8 g/l
Vyzrávání výhonů: dobré
Plodnost dřeva: 60-80 %
Počet hroznů na výhon: 0,9-1,3
Zatížení, řez: 40-50 oček na keř, má schopnost plodit i na krátkém dřevě, proto se může řezat i na 2-4 očka
Odolnost k mrazu: střední (–21 až -23°C)
Odolnost k chorobám: zvýšená odolnost k plísni révové, šedou plísní nebývá napadána, praskání bobulí se vyskytuje jen velmi zřídka.
Zakořeňování řízků: Řízky zakořeňují dobře, keře začínají plodit druhým až třetím rokem. .
ZvláštnostiFlora – jedna z nejplastičtějších odrůd. Její perspektivnost se potvrzuje v mnohých vinohradnických oblastech Ruska a Ukrajiny. Výborná odrůda, patří do symbolické desítky nejlepších stolních odrůd v Rusku a na Ukrajině. Její úrodnost je vysoká a pravidelná. Je možné pěstovat ji ve sklenících. Úrodnost je v nich vyšší než ve venkovních podmínkách, opyluje se dobře i přes skutečnost, že patří mezi odrůdy s ženským typem květu. Proto vyžaduje přítomnost jiné odrůdy, opylovače, který kvete současně s ní. Afinita s podnožemi dobrá, jsou doporučovány silně rostoucí podnože. Její původní dlouho používaný název byl Lora, ale do Registru odrůd Ukrajiny je zapsána pod názvem Flora.
Přes ženský typ květu nebývají potíže s opylením. Mívá velké hrozny a velké bobule. Jen středně bujný růst.
Podle dosavadních zkušeností má slabší růst oproti jiným odrůdám, na keři nevydrží hrozny dlouho, ale jsou velké a chuť bobulí je harmonická.
Odolnost k plísni révové je střední. 
ZdrojePopis odrůdy na stránce http://vine.com.ua
Popis odrůdy na stránce http://vinograd7.ru
Popis odrůdy na stránce http://www.chuguev.ru
Popis odrůdy na stránce http://vpvine.narod.ru
Popis odrůdy na stránce http://www.winorosl.pl
Popis odrůdy na stránce http://www.winogrona.org
S.I. Krasochina, A.F. Chisamutdinov „Stolní odrůdy révy – informativní příručka“ vydavatelství Everest, Rostov na Donu, 2008.
Lora

Lora