Merzling

NázevMerzling
SynonymaFR 993-60, FREIBURG 993-60, Мерцлинг
Barvabílé
Rozšíření ve vinařských oblastechZatím ne příliš rozšířená odrůda, v Německu vysazeno 4 ha (2012), v České republice 3,939 ha (2014).
PůvodMerzling je německá moštová odrůda, vzniklá  v roce 1960  křížením Seyval Blanc (Seyve Villard 5276) x (Ryzlink rýnský x Rulandské šedé (syn.Pinot Gris) v Státním vinařském ústavu ve Freiburgu. Registrován a právně chráněn v Německu od roku 1995.
Charakteristika odrůdyListy: střední až velké, tři až pětilaločnaté, tmavě zelené. Horní strana listu je kožovitá, spodní je jemně plstnatá. Řapíkový výkrojek je lyrovitý, nejčastěji uzavřený, někdy má podobu úzkého V.
Růst:  silný
Doba zrání:   střední, dozrává v polovině až koncem září
Hrozen a bobule: Hrozny jsou relativně velké, kuželovité, někdy s křidélkem, středně husté až husté, průměrná velikost hroznu okolo 140 g. Bobule jsou středně velké až velké, kulaté,  s průměrem okolo 17 mm a hmotností 1-2 g, žlutozelené barvy, při přezrání s tmavším líčkem. Dužnina je šťavnatá, sladká, slupka je pevná.
Obsah cukrů a kyselin:   cukernatost 18-20%, kyselost 8-9 g/l
Vyzrávání výhonů:    dobré
Počet hroznů na výhon: 
Zatížení, řez:    35-45 oček na keř, snáší i krátký řez.
Odolnost k mrazu:  střední,  -23°C, ale rašení začíná současně s odrůdou Müller-Thurgau, takže může být poškozen pozdními jarními mrazy.
Odolnost k chorobám:  má dobrou odolnost proti plísni révové(gen Rpv3) i padlí révovému (gen Ren3), takže při obvyklém průběhu počasí nevyžaduje chemickou ochranu. Jen při silném tlaku plísně révové je potřeba ošetřit proti pozdnímu napadení touto houbovou chorobou. Odolnost proti plísni šedé je střední.
Charakteristika vínaOdrůda poskytuje jemná bílá vína s lehkým ovocným aroma. Při degustacích vín na německých státních vinařských šlechtitelských stanicích bylo víno z odrůdy  Merzling v průměru všech vzorků o 0,14 bodu horší než víno z odrůdy Müller-Thurgau a nepatrně lepší než  (přibližně o 0,03 bodu) než víno z odrůdy Sylvánské. Aby se zabránilo projevu netypické stařiny ve vínech se doporučuje regulovat množství sklizně (Merzling je velmi úrodná odrůda) a v technologii kvašení pamatovat na dostatečnou dusíkatou výživu kvasinek.
ZvláštnostiOdrůda Merzling  je charakteristická vertikálním růstem letorostů, listy zůstávají na podzim dlouho zelené, jsou odolné k slabým mrazům (-1 ° až -2°C). Nedoporučuje se pro teplé a suché polohy. Odrůda Merzlig je často používána jako rodičovský komponent při šlechtění dalších nadějných moštových odrůd révy (Solaris, Bronner, Cabernet Cortis, Cabernet carbon, Cabernet Carol, Baron, Helios, Calastra)

Zdroje: ovine.cz
Staatlichen Weinbauinstitut Freiburg

Merzling

Poslední aktualizace červen 2016
Za analýzu DNA patří velké poděkování Jánu Matiašovicovi.