Oleg

Synonyma:Олег, Диамант
Barva:žlutorůžová
Původ:Odrůdu Oleg vyšlechtil Pavel Jakovlevič Gololodriga v NVF „Ampelos“ na Ukrajině z křížení Podarok Magarača x Tramín červený. Odrůda je právně chráněná a je zapsána do Gosreestru (listiny povolených odrůd) odrůd Ukrajiny od roku 2006 o do Gossortu Ruské federace od roku 2017.
Charakteristika odrůdyListy: středně velké, tmavě zelené s překrytý řapíkovým výkrojkem
Růst: střední
Doba zrání: rané
Typ květu: oboupohlavní
Hrozen a bobule: Hrozny cylindrické, husté o průměrné hmotnosti 180 g. Bobule jsou střední velikosti, okrouhlého tvaru, žlutorůžové barvy se silným voskovým povlakem. Slupka bobulí je tenká, pevná. Dužnina masitě šťavnatá. Chuť bobulí je příjemná se silnou odrůdovou příchutí muškátu a kazanlakské růže. Úrodnost 100 q/ha.   
Cukernatost a kyselost: cukernatost 22-26%, kyselost 5-7 g/l
Charakteristika vína: Z Olegu se získávají vysoce kvalitní vína typu Tramín červený. Degustační ocenění vína z odrůdy Oleg – 7,9 až 8,0 bodu.
Počet hroznů na letorost:
Řez: Optimální zatížení do 40 oček na keř při řezu na 3-4 očka.
Vyzrávání réví: velmi dobré
Odolnost k chorobám: podle dosavadních zkušeností zvýšená, při velkém tlaku plísně révové bude vyžadovat ošetření, podobné to bude u padlí. Odolnost k plísni šedé je vysoká Podle údajů z ruskojazyčných zdrojů je charakterizován polní odolností k plísni révové, padlí révovému a plísni šedé. Podle předběžných zjištění má zvýšenou odolnost k fyloxeře
Odolnost k mrazu: střední (při -26°C v zimě 2020-2021 na Ukrajině vymrzla naprostá většina hlavních oček). 
Zakořeňování řízků: dobré
Odkazy:Popis odrůdy na stránce vinograd.info
Diskuse k odrůdě na stránce forum.vinograd.info
Poznámky:V roce 2020 odrůda byla napadena plísní révovou, ale napadení nebylo tak silné jako u odrůd Tonus a Rinot.
V roce 2021 bylo napadení plísní révovou slabé, odolnost bobulí k napadení plísni šedou vysoká.
V roce 2022 dobrý zdravotní stav keřů, podobně jako v minulých letech zdravotní stav hroznů nejlepší z mnou pěstovaných moštových odrůd.