Somerset seedless

SynonymaES 12-7-98
BarvaČervená
PůvodSomerset Seedless vyšlechtil americký šlechtitel Elmer Swenson v Osceole ve Wisconsinu, USA. Pochází z křížení ES 5-3-64 x Petit Jewel. Je to interspecifický hybrid, ve kterém jsou zastoupeny druhy Vitis labrusca, Vitis riparia, Vitis vinifera a v malém poměru i další americké druhy révy.
Charakteristika odrůdyListy: středně velké, málo vykrajované, spodní strana listu je jemně plstnatá.
Růst: středně silný, převislý typ růstu letorostů, proto se může pěstovat i na závěsném vedení.
Doba zrání: velmi raná až raná, dozrává během srpna, hrozny vydrží dlouho na keřích.
Květ: hermafroditní
Hrozen a bobule: Hrozny malé (0,1- 0,2 kg), bobule malé, kulaté, bezsemenné, ale mohou se v nich objevovat rudimenty. Hmotnost bobulí je 1,0-1,5 g. Slupka je srostlá s dužninou, chuť je příjemně „ovocná“. Bobule se dají jíst už v srpnu, jakmile jsou bobule růžové, ale plné sladkosti a chuti dosahují až v sytě červeném vybarvení.
Vyzrávání výhonů: velmi dobré
Zatížení, řez:
Odolnost k mrazu: velmi vysoká (–30 až-35°C)
Odolnost k chorobám: k chorobám vysoce odolná, jen v závěru vegetace se na listech může objevit padlí révové. Lze pěstovat zdela bez chemické ochrany.
ZvláštnostiNejranější bezsemenná odrůda. Pěstovaná v celé oblasti Baltského moře, kde je to jedna z mála odrůd, která v tamějších podmínkách spolehlivě dozrává.  Stupeň bezsemennosti je nízký, podle této posloupnosti: ‚Thompson Seedless‘ → ‚Himrod‘ → ‚Canadice‘ → ‚Petite Jewel‘ → ‚Somerset‘
ZdrojePopis odrůdy na stránce http://vine.com.ua
Popis odrůdy na stránce Iowa State University

Aktualizace listopad 2014

Somerset