Talisman

NázevTalisman
SynonymaKeša-1, Keša-2, FV-6-6, Талисман 
BarvaBílá 
PůvodOdrůda Talisman byla vyšlechtěna v Novočerkassku v VNIIViV J.I. Potapenka křížením odrůd Frumoasa albae a Vostorg. Interspecifická odrůda.
Charakteristika odrůdyListy: velké, pětilaločnaté s hlubokými výkrojky a ostře zoubkovaným okrajem.
Růst: velmi bujný, v prvním roce pěstování dorostla jeho pravokořenná sazenice délky 7 m, do plodnosti vstupuje tato odrůda většinou ve druhém roce pěstování.
Doba zrání: raně střední (127-135 dnů. v Novočerkassku)
Hrozen a bobule: Hrozny jsou středně husté, někdy řídké, nejčastěji kónického tvaru. Jejich průměrná hmotnost je 800 -1100 g. Bobule jsou velmi velké, rozměry 35×31 mm, hmotnost se pohybuje mezi 12-16 g, při dobrých podmínkách i péči se mohou přiblížit 20-25 g! Bobule jsou světlé, harmonické chuti, obsahují 1-3 semena. Při úplném dozrání se u nich může objevit muškátová příchuť. Při degustační hodnoceních dosáhl Talisman hodnocení 8,3 bodu. Hrozny jsou vhodné pro přepravu i pro skladování.
Obsah cukrů a kyselin: cukernatost 18-20 g/100ml, kyselost 5-6 g/l
Vyzrávání výhonů: velmi dobré
Plodnost dřeva: 75-90%
Počet hroznů na výhon: 1,4-1,8
Zatížení, řez: Řez na dlouhé tažně. Vyžaduje velké tvary, na kterých při velké zásobě starého dřeva se při délce řezu na 12-20 oček mohou získat hrozny o váze 2,5 kg.
Odolnost k mrazu: vysoká (-25°C)
Odolnost k chorobám: Odrůda Talisman je odolná k plísní révové (geny Rpv12 a Rpv3) i šedé plísni, méně je odolná k padlí révovému, proto se doporučuje chemické ošetření proti padlí před a po odkvětu.
Množení: Řízky zakořeňují velmi dobře
ZvláštnostiOdrůda Talisman je výjimečná velikostí bobulí a navíc se vyznačuje i výbornou chutí. Vzhledem k době zrání ji lze doporučit do teplejších oblastí nebo do skleníku. Nevýhodou je, že má ženský typ květu a tutíž vyžaduje  blízkost opylovače. V letech se špatným počasím během kvetení může docházet vlivem špatného opylení k „hráškovatění“ bobulí, což lze omezit ručním doopylením květenství.
Pro moje okrajové podmínky je to odrůda, která nekterý rok dozraje, jindy nedozraje, proto byla z kolekce vyřazena.
ZdrojePopis odrůdy na stránce http://vine.com.ua
Popis odrůdy na stránce http://vinograd7.ru
Popis odrůdy na stránce http://www.winorosl.pl
S.I. Krasochina, A.F. Chisamutdinov „Stolní odrůdy révy – informativní příručka“ vydavatelství Everest, Rostov na Donu, 2008
Talisman

Poslední aktualizace červen 2016
Za analýzu DNA patří velké poděkování Jánu Matiašovicovi.